12 grudnia 1931 r. we Lwowie powstała korporacja akademicka Slavia skupiająca studentów ze Lwowa, Przemyśla i Kresów Wschodnich.
Została założona z inicjatywy Stanisława Gerstmana przez ośmiu studentów Uniwersytetu Jana Kazimierza i Politechniki Lwowskiej. Łącznie należało do niej ponad 100 studentów. Współzałożycielem i prezesem korporacji był Zbysław Popławski, a jej hymn napisał satyryk i poeta Stanisław Rogowski.
W akcie założycielskim Slavii napisano:
„Jako symbol naszej przyjaźni przyjmujemy ośmioramienną gwiazdę ze skrzyżowanych dwu kwadratów, bo równe prawa i obowiązki spełniać solennie przyrzekamy; gwiazda ta jest zarazem symbolem religii katolickiej, na której jak na fundamencie wyrosła nasza kultura narodowa i znakiem, że wszystkie ideały w jej zamkniętym okręgu umieszczać przyrzekamy. Symbolem bojowym ma być miecz Chrobrego, bo On jest wyrazem narodowości polskiej, oraz symbolem gotowości do walki.”
Siedziby korporacji mieściły się kolejno przy ul. Tureckiej 3, Mochnackiego 16 i Piekarskiej 30. Członkowie Slavii nosili barwy jasnogranatowo – złoto – karmazynowe. Działalność korporacji zakończyła się w 1944 r. choć po wojnie część osób spotykała się nadal. Reaktywowano ją w 2009 r. we Wrocławiu. Dewizą odnowionej korporacji jest: „Semper fidelis” (Zawsze wierny), będące wyrazem przywiązania do polskiego dziedzictwa Lwowa.
Na stronie Archiwum Korporacyjnego można znaleźć pełną listę członków dawnej Slavii ze zdjęciami.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe
1 komentarz
józef III
4 września 2016 o 09:47Szkoda, że Korporacje tak niewiele znaczą w dzisiejszym zyciu akademickim