1846 – urodził się Henryk Sienkiewicz – największy polski powieściopisarz historyczny, nowelista i publicysta, laureat Nagrody Nobla. Autor „Potopu”, „Krzyżaków”, „Ogniem i Mieczem”.
Jeden z tych klasyków literatury, których powieści polska młodzież czyta z własnej woli, często po kilka razy. To właśnie jego twórczość, obok obrazów Jana Matejki, miała i ma do dziś decydujący wpływ na wizję polskiej historii w świadomości masowej Polaków oraz na kształtowanie ich patriotyzmu. Zaś jeśli chodzi o tematykę kresową w polskiej literaturze to ani przed nim ani po nim nikt nie stworzył niczego na miarę „Ogniem i Mieczem”. I choć sam Sienkiewicz na Kresach się nie urodził, to jego szlachecki ród herbu Oszyk wywodził się z Tatarów osiadłych niegdyś na Litwie.
1504 – urodził się Stanisław Hozjusz – polski humanista, poeta, sekretarz królewski, sekretarz wielki koronny, dyplomata, biskup chełmiński i warmiński, kardynał, teolog-polemista, jeden z czołowych przywódców polskiej i europejskiej kontrreformacji. Wychował się na Wileńszczyźnie i był z nią związany przez całe życie. Zmarł w 1579 r.
1543 – ślub króla Zygmunta Augusta wielkiego księcia litewskiego z Elżbietą Habsburżanką, córką Anny Jagiellonki.
1629 – zmarł Szymon Szymonowic – polski poeta urodzony w 1558 r. we Lwowie.
1819 – w Ubielu (obecnie Białoruś) urodził się Stanisław Moniuszko – polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista; autor ok. 268 pieśni, operetek, baletów i oper. Zmarł w 1872 r.
1851 – w Kamieńcu Podolskim urodził się Aleksander Michałowski – polski pianista, kompozytor, pedagog. Uważany za jednego z twórców polskiej szkoły pianistycznej przełomu XIX i XX wieku. Zmarł w 1938 r.
1880 – uruchomiono komunikację tramwajową we Lwowie.
1890 – we Lwowie urodził się Stanisław Baczyński – polski pisarz, krytyk literacki, publicysta i historyk literatury, żołnierz Legionów. Ojciec poety i bohatera Powstania Warszawskiego Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Zmarł w 1939 r.
1903 – w Petersburgu urodził się Wacław Korabiewicz – polski pisarz, podróżnik. Wychowywał się i studiował na Litwie. Był współzałożycielem i członkiem Akademickiego Klubu Włóczęgów Wileńskich. Pisał m.in. do wileńskiej „Reduty”. Zmarł w 1994 r.
1911 – w Stanisławowie urodziła się Zofia Rydet – polska fotografik. Zmarła w 1997 r.
1920 – w Kołomyi urodził się Marian Załucki – polski poeta, satyryk. Dzieciństwo spędził we Lwowie. Występował m.in.w kabarecie „Dudek”, teatrze Buffo, programach radiowych. Zmarł w 1979 r.
1934 – został podpisany protokół przedłużający do 31 grudnia 1945 r. polsko-sowiecki pakt o nieagresji złamany przez sowietów w wyniku ich agresji na Polskę 17 września 1939 r.
1994 – przedstawiciel władz ukraińskich przekazał stronie polskiej tzw. Ukraińską Listę Katyńską zawierającą 3435 nazwisk obywateli polskich zamordowanych na Ukrainie m.in. na podstawie decyzji władz ZSRR z 5 marca 1940r.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 5 maja
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!