27 czerwca w Historii Kresów

27 czerwca 2013

Stefan Czarniecki w starciu z Rosjanami. Fragment obrazu Januarego Suchodolskiego

Stefan w starciu z Rosjanami. Fragment obrazu Januarego Suchodolskiego

1660 – początek 2-dniowej Bitwy pod Połonką zakończonej znakomitym zwycięstwem nad Rosjanami wojsk Rzeczypospolitej hetmana Pawła Sapiehy i wojewody Stefana Czarnieckiego.

Zdarzenie to miało miejsce podczas wojny polsko-rosyjskiej z lat 1654–1667. Obaj polscy dowódcy z 13 tysiącami żołnierzy szli na odsiecz twierdzy oblężonej od trzech miesięcy przez prawie 30-tysięczną rosyjską armię Iwana Chowańskiego.


Pierwsze starcie straży przednich obu stron nastąpiło 27 czerwca i zakończyło się zwycięstwem rosyjskiego księcia Ordin-Naszczokina nad Litwinami dowodzonymi przez Samuela Kmicica. Jednak już następnego dnia polski oddział Aleksandra Połubińskiego przeprowadził udane starcie zaczepne nad groblą na rzeczce . Teraz do boju ruszyli polscy dragoni i husarze, którzy zwarli się z jazdą rosyjską.

W tym czasie pułkownik Gabriel ze swoją jazdą chyłkiem przekradł się mokradłami nad Połonką, obszedł lewe skrzydło Rosjan i zaatakował ich od tyłu, rozbijając w Ważgintach zgrupowaną tam rosyjską piechotę z działami. W tym momencie ponownie uderzyła Czarnieckiego i jazda litewska Sapiehy. Szyk rosyjski załamał się.


Widząc nadchodzącą klęskę ze swoją jazdą rzucił się do ucieczki w kierunku Połocka, ścigany przez Litwinów. Największą zawziętością w pościgu za Rosjanami wykazał się Samuel , który usiłując powetować sobie niezbyt udany występ dnia poprzedniego gonił  ich przez 60 kilometrów aż do Miru. Sam Chowański – choć „dwa razy w łeb cięty” – zdołał się uratować.

Natomiast rosyjska piechota, która uciec nie mogła, schroniła się w pobliskim lesie i bynajmniej nie zamierzała się poddawać. Wtedy Polacy i Litwini skierowali na las działa – własne i zdobyte – i ogniem artyleryjskim zniszczyli przeciwnika całkowicie. Łącznie Rosjanie stracili ok. 15 tys. ludzi i całą artylerię. Armia Chowańskiego przestała istnieć, twierdza w Lachowiczach została uratowana, a wojska Rzeczypospolitej zajęły następnie , i dotarły do Mińska. Wyzwolono litewskie ziemie po górny Dniepr na wschodzie i Dźwinę na północy.

Źródła odnotowują też, że w czasie bitwy pod Połonką stała się rzecz niespotykana – jeden z polskich husarzy podczas szarży nabił na swoją kopię… 6 Moskali na raz!

1603 – we Lwowie zmarł Jan Dymitr Solikowski – polski duchowny katolicki, arcybiskup Lwowa, pisarz, dyplomata. Urodzony w 1539 r.

1875 – urodził się Maksymilian Matakiewicz – polski inżynier hydrotechnik, minister robót publicznych, profesor Politechniki Lwowskiej, uczestnik obrony Lwowa w latach 1918–1919. Zmarł w 1940 r. we Lwowie.

1930 – w Puszkarni koło Wilna urodził się Ryszard Ronczewski – polski aktor.

1949 – we wsi Czaje-Wólka zginął kapitan Władysław , ps. „Młot” – urodzony w 1906 r., legendarny antykomunistyczny partyzant, dowódca odtworzonej na Podlasiu 6 Brygady Wileńskiej AK. Lubiany i ceniony przez samego majora Łupaszkę.

Łukasiuk został zastrzelony przez swojego podkomendnego „Rejtana”. Według jednej z wersji tego wydarzenia, stało się to w odwecie za to, iż „Młot” zastrzelił wcześniej – za niewykonanie wyroku śmierci na ludności cywilnej podejrzewanej o współpracę z UB – młodszego brata „Rejtana” – „Leopolda”.

1979 – zmarł Antoni Gołubiew – polski pisarz urodzony w Wilnie w 1907 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 27 czerwca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *