1699 – klęska wojsk polskich w drugiej bitwie z Tatarami pod Martynowem. Był to ostatni duży tatarski najazd na Polskę.
Porażka polskich wojsk była tak bolesna, że już współcześni woleli jak najszybciej o niej zapomnieć. A w miarę upływu lat wydarzenie to kompletnie zatarło się w historii.
Wolimy pamiętać o pierwszej bitwie pod Martynowem, gdzie 75 lat wcześniej Tatarów pokonał w wielki stylu hetman Stanisław Koniecpolski.
Odnotowujemy jednak w naszym Kalendarium klęskę pod Martynowem ze względu na to, że zakończyła ona wielkie najazdy tatarskie na Rzeczpospolitą, które od stuleci były największą plagą mieszkańców Kresów.
1820 – w Honoratce pod Winnicą na Ukrainie urodził się Apollo Korzeniowski herbu Nałęcz, polski pisarz, poeta i autor dramatów; ojciec Josepha Conrada.
1864 – Powstanie Styczniowe: stoczono bój o Opatów.
1923 – w Mokniunach urodził się Jan Mujżel – polski ekonomista. Zmarł w 2006 r.
1943 – zmarł Bohdan Świderski – polski geolog, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego urodzony w 1892 r. w Kamieńcu Podolskim.
1984 – w Toruniu zmarł Mieczysław Stryjewski – polski poeta urodzony w Tarnopolu w 1918 r.
2005 – zmarł Robert Głębocki – polski astrofizyk, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, działacz NSZZ „Solidarność”, minister edukacji narodowej w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. Urodzony w 1940 r. w majątku Trepałów na Wileńszczyźnie.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 21 lutego
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!