1805 – powstało Liceum Krzemienieckie. Szkoła założona przez Tadeusza Czackiego była jednym z głównych ośrodków edukacyjnych i kulturalnych na Kresach, nazwanym często Atenami Wołyńskimi.
Szkoła oferowała wykształcenie od elementarnego poprzez średnie, zawodowe, aż do półwyższego. W jej murach wykształciło się wielu wybitnych Polaków. Przeczytaj artykuł o Liceum Krzemienieckim.
1631 – w Wiśniowcu urodził się Dymitr Jerzy Wiśniowiecki, hetman wielki koronny. Zmarł w 1682 r.
1666 – wojna polsko – kozacko – tatarska: polska dywizja konna została rozgromiona w bitwie pod Ścianą.
1737 – w Żółkwi zmarł Jakub Ludwik Sobieski, syn Jana III Sobieskiego, jeden z kandydatów podczas elekcji w 1697 r. Pochowany w kościele farnym w Żółkwi.
1800 – w Krzywiczach (obecnie Białoruś) urodził się Józef Chodźko – polski topograf, geodeta, badacz Kaukazu. Studiował na Uniwersytecie Wileńskim, był członkiem akademickich organizacji patriotycznych. Zmarł w 1881 r.
1866 – urodził się Edmund Biernacki – polski lekarz neurolog, hematolog, patolog, profesor Uniwerystetu Lwowskiego. Zmarł w 1911 r. we Lwowie.
1888 – urodził się Stanisław Rostworowski – polski dowódca wojskowy, legionista, generał, pisarz. Brał udział m.in.w szarży pod Rokitną. Dowodził 27 Pułkiem Ułanów im. Króla Stefana Batorego w Nieświeżu. Zamordowany przez gestapo w czasie przesłuchania w 1944 r.
1926 – Antanas Smetona został prezydentem Litwy.
1954 – zmarł Ludwik Solski – polski aktor, m.in. Teatru Wielkiego we Lwowie. Mąż Ireny Solskiej. Urodzony w 1855 r.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 19 grudnia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!