19 grudnia w Historii Kresów

19 grudnia 2013

Widok z Góry Bony na kościół jezuitów i Liceum Krzemienieckie przed 1939 r.

1805 – powstało Liceum Krzemienieckie. Szkoła założona przez Tadeusza Czackiego była jednym z głównych ośrodków edukacyjnych i kulturalnych na Kresach, nazwanym często Atenami Wołyńskimi.

Szkoła oferowała wykształcenie od elementarnego poprzez średnie, zawodowe, aż do półwyższego. W jej murach wykształciło się wielu wybitnych Polaków. Przeczytaj artykuł o Liceum Krzemienieckim.


1631 – w Wiśniowcu urodził się Dymitr Jerzy Wiśniowiecki, hetman wielki koronny. Zmarł w 1682 r.

1666 – wojna polsko – kozacko – tatarska: polska dywizja konna została rozgromiona w bitwie pod Ścianą.


1737 – w Żółkwi zmarł Jakub Ludwik Sobieski, syn Jana III Sobieskiego, jeden z kandydatów podczas elekcji w 1697 r. Pochowany w kościele farnym w Żółkwi.

1800 – w Krzywiczach (obecnie Białoruś) urodził się Józef Chodźko – polski topograf, geodeta, badacz Kaukazu. Studiował na Uniwersytecie Wileńskim, był członkiem akademickich organizacji patriotycznych. Zmarł w 1881 r.

1866 – urodził się Edmund Biernacki – polski lekarz neurolog, hematolog, patolog, profesor Uniwerystetu Lwowskiego. Zmarł w 1911 r. we Lwowie.

1888 – urodził się Stanisław Rostworowski – polski dowódca wojskowy, legionista, generał, pisarz. Brał udział m.in.w szarży pod Rokitną. Dowodził 27 Pułkiem Ułanów im. Króla Stefana Batorego w Nieświeżu. Zamordowany przez gestapo w czasie przesłuchania w 1944 r.

1926 – Antanas Smetona został prezydentem Litwy.

1954 – zmarł Ludwik Solski – polski aktor, m.in. Teatru Wielkiego we Lwowie. Mąż Ireny Solskiej. Urodzony w 1855 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 19 grudnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *