• Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Kresy24.pl
  • 17 cze 2026
  • Gazety i Czasopisma Kresowe
    • Archiwum Dziennika Kijowskiego
    • Archiwum Gazety Polskiej Bukowiny
    • Archiwum Głosu Polonii
    • Archiwum Głosu znad Niemna
    • Archiwum Kuriera Galicyjskiego
    • Archiwum Kwartalnika Echa Polesia
    • Archiwum Kwartalnika Krynica
    • Archiwum Magazynu Polskiego
    • Archiwum Monitora Wołyńskiego
    • Archiwum Mozaiki Berdyczowskiej
    • Archiwum pisma Nasze Drogi
    • Archiwum pisma Polacy Donbasu
    • Archiwum pisma Polonia Charkowa
    • Archiwum pisma Wołanie z Wołynia
    • Archiwum Polak na Łotwie
    • Archiwum Polaka Małego
    • Archiwum Polaka w Niemczech
    • Archiwum Słowa Polskiego
    • Archiwum Słowa Życia
    • Archiwum Tęczy Żytomierszczyzny
Kresy24.pl
  • Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Home
SUPERNEWS

Katastrofa radioaktywna pod Petersburgiem! Skażona chmura idzie nad Finlandię i Estonię! (AKTUALIZACJA, FOTO)

18 gru 2015

W Leningradzkiej Elektrowni Atomowej w Sosnowym Borze pod Petersburgiem doszło do awarii bloku energetycznego. Pękła rura, przez którą na zewnątrz wydostała się radioaktywna para. Wkrótce skażone powietrze wydostało się poza budynek elektrowni.

Blok energetyczny numer 2 został zatrzymany ręcznie. Reaktor jest obecnie schładzany. Eksperci cytowani przez radio “Echo Moskwy” twierdzą, że nastąpiło skażenie radioaktywne. Wschodni wiatr niesie chmurę w stronę Estonii i Finlandii.

Dyrektor elektrowni Władimir Pieriguda zapewnia natomiast, że “sytuacja w rejonie elektrowni jest spokojna”, promieniowanie jest “w normie” i nie ma potrzeby ewakuacji pracowników.

Jednak portal 47news.ru podał, powołując się na miejscowych mieszkańców, że pracownicy z dziennej zmiany zostali zwolnieni do domów. Z kolei Gazeta.ru podaje, że jedna z pracownic elektrowni została przewieziona do szpitala. Świadkowie wyraźnie widzieli też nad elektrownią obłok pary, który po pewnym czasie wiatr zaczął gnać nad morze.

Z kolei mer 70-tysięcznego Sosnowego Boru Władimir Sadowskij wezwał w wystąpieniu telewizyjnym mieszkańców, aby nie ulegali panice. Ci jednak i tak natychmiast ustawili się w kolejkach do aptek po jod lub rzucili się do bankomatów po pieniądze – mówią świadkowie. Sosnowy Bór znajduje się 80 km od Petersburga.

Do spokoju wezwał także gubernator Obwodu Kaliningradzkiego Aleksandr Drozdenko. O tym, że “wszystko jest pod kontrolą” i nie ma wzrostu promieniowania zapewnia rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Wiadomo jednak, że co najmniej jedno z pomieszczeń elektrowni o powierzchni 40 m2 zostało całkowicie odizolowane. Nadal działają natomiast pozostałe 3 bloki energetyczne.

Elektrownia atomowa na brzegu Zatoki Fińskiej jest wyposażona w reaktory RBMK-1000, typu “czarnobylskiego”. To jeden z głównych dostawców energii dla północno-zachodniej Rosji. W styczniu br. miała tu już miejsca awaria – na pewien czas wyłączono wtedy jeden reaktor, ale nie doszło do skażenia. Mówiono wtedy, że powinien on zostać wyłączony na stałe.

Wiadomość o awarii w elektrowni atomowej będziemy aktualizować na bieżąco w miarę rozwoju wydarzeń.

Kresy24.pl

< Idź pod prąd Zobacz inny >
Ważne? Ciekawe? Podaj dalej:

Nie przegap w tym temacie:

Szczyt Trójmorza w TallinnieSzczyt Trójmorza w Tallinnie K24W całej Moskwie śmierdzi siarką! Nie wiadomo co się dzieje. “Pozamykać okna i nie wychodzić!” K24Białoruś i UE to najwięksi przyjaciele Rosjan
  • Tagi
  • Bałtyk
  • ekologia
  • elektrownia
  • elektrownia atomowa
  • energetyka
  • energetyka atomowa
  • Estonia
  • Finlandia
  • katastrofa
  • katastrofa jądrowa
  • kraje bałtyckie
  • Petersburg
  • zdrowie

24 komentarzy

  1. Kuba
    19 maja 2016 o 17:31 Odpowiedz

    Z całym szacunkiem, ale widzę, że tuman tumanów pogania, a media lubią, bardzo lubią ubarwiać swoje gnioty w sieci i zaczyna się cała lawina analizatorów, jak przeczytałem te niektóre wypowiedzi na temat Fukushimy to ręce opadają, proponuję bardziej sprecyzować swoje dane, bo jak czytam te bzdury o rocznej dawce 20 mSv to nie wiem, czy płakać, czy śmiać się z tego, ciekawi mnie gdzie były takie dawki promieniowania z powodu awarii na Fukushimie, wiem, że to już stary temat, ale może to zmobilizuje jakiegoś niedouczonego głąba do przemyślenia swojej bujnej wyobraźni, na sam początek proponuje dobrze opanować ortografię, a później wypowiadać się na temat energetyki jądrowej.

  2. ZdrowaWoda
    20 grudnia 2015 o 20:13 Odpowiedz

    Szkoda, że wiatr nie wiał w drugą stronę 🙁

  3. Piper93
    20 grudnia 2015 o 20:00 Odpowiedz

    Taak 29 lat temu jak doszlo do wybuchu 4-go reaktora w Elektrowni w Czarnobylu najpierw o niczym nie poinfomowali a jak wszystko wyszlo na jaw to zapewniali ze promieniowanie jest w normie O!

  4. gość
    20 grudnia 2015 o 15:05 Odpowiedz

    redakcji i czytelnikom polecam przeczytać uważnie to:
    http://biznesalert.pl/awaria-w-leningradzkiej-elektrowni-jadrowej-brak-jakiegokolwiek-zagrozenia/

  5. Prypeć kaban
    20 grudnia 2015 o 08:45 Odpowiedz

    http://radioactiveathome.org/map/
    Znajdźcie Petersburg, są aktualne odczyty.

  6. tamawa
    20 grudnia 2015 o 02:31 Odpowiedz

    Uwaga, nadchodzi!!!

    NIE DLA ELEKTROWNI ATOMOWEJ W POLSCE !!!
    PREZYDENZ

  7. pawelko
    20 grudnia 2015 o 00:47 Odpowiedz

    Widzę po nagłówkach, że ‘kresy 24’ to bardzo antyrosyjska strona

  8. antek
    19 grudnia 2015 o 21:31 Odpowiedz

    Taaak , wszystko w normie.
    Bo po Fukushimie cały świat jednogłośnie podniósł normy dawki promieniowania DWUDZIESTOKROTNIE 20mSv .czyli jesteśmy coraz bardziej odporni.Dowodem na to jest fakt że żyjemy – gdy chmura z ukushimy dotarła do Polski moje geigery wskazały że w ciągu godziny dostawaliśmy roczną dawkę.
    Miłego plutonowania
    antek

    1. robert
      21 grudnia 2015 o 08:22 Odpowiedz

      Antek, a jakiego sprzetu uzywasz? mozesz przesłac mi na maila na WP? adres robert3004. Interesuja sie rowniez tego typu zagrozeniami. Dzieki

      1. antek
        10 stycznia 2016 o 14:26

        Dziwny ten adres-ale odpowiem na tym forum.
        Używam srarego wojskowego sprzętu ,który reaguje na wielkie radiacje a także i nowszego.
        Stare
        1.dozymetr DP-66M
        2.DP-63
        Nowsze
        1.Biełła
        2.Master -1 MK 3/cz
        Interesuję się zależnościami stężenia Radonu Ra-222 w pomieszczeniach dla ludzi a chorobami nowotworowymi.
        Pozdrawiam Andrzej

  9. ebola
    19 grudnia 2015 o 20:15 Odpowiedz

    http://radioactiveathome.org/map/ plotki i wywołana tym panika czujniki nic nie rejestrują

  10. polak
    19 grudnia 2015 o 14:01 Odpowiedz

    tak zamiat zajac sie gospodarka i sprawami wewnątrz to tylko wojny w głowie

    1. jubus
      20 grudnia 2015 o 10:37 Odpowiedz

      Mongolska tradycja.

  11. miki
    19 grudnia 2015 o 13:36 Odpowiedz

    Nie wiem jaki wiatr wiał tam wcześniej ale wiem jedno-obecnie wieje z tamtąd w kierunku……….Moskwy i to idealnie. Ja już kiedyś to mówiłem-z Rosjanami nie należy wojować, ich należy izolować uzbrajając się w cierpliwość, a sami się wykończą. Oby kierunek wiatru się utrzymał bo nie chciałbym ,aby skazili nam cały Bałtyk, i tak jest on pełen iperytu ,który zaraz po wojnie wrzucali beczkami do niego nie licząc się z niczym.

  12. nieskończone tak dla Międzymorza
    19 grudnia 2015 o 13:35 Odpowiedz

    O Czarnobylu mówili to samo – że nie ma zagrożenia.

  13. Rosjanka
    19 grudnia 2015 o 11:36 Odpowiedz

    Aha. Śmiejecie się tylko czemu nawet USA korzysta z tych ruskich rakiet – nie mają czym wystrzelić w kosmos satelity? Bidulki. A co do komentujących tu na tym portalu, to wiadomo kim są. Szkoda słów.

    http://alexjones.pl/aj/aj-inne/aj-historia/item/73913-wyjazd-do-kijowa-w-jakim-celu-z-cyklu-panstwo-istnieje-formalnie

    1. ert80
      20 grudnia 2015 o 01:12 Odpowiedz

      no women no cry.

    2. jubus
      20 grudnia 2015 o 10:36 Odpowiedz

      Ci, co komentują są POLAKAMI. A pani, kacapką. Nie chcę was tu, ani w Polsce, zrozumiała???

      1. olek
        21 grudnia 2015 o 09:51

        a ty kto chachoł?

    3. ktoś
      20 grudnia 2015 o 18:49 Odpowiedz

      Jak narazie to wiadomo, że na naszych portalach(i nie tylko) komentują ludzie zatrudniani w tak zwanych “brygadach sieciowych” kontrolowanych przez rosyjskie instytucje rządowe. Po co? Sama sobe odpowiedz.

  14. JURIJ RUSKI BANDYTA
    18 grudnia 2015 o 22:35 Odpowiedz

    ROSJA, KRAJ FACHOWCÓW, LUDZI MĄDRYCH I OBYTYCH – WINA NATO, UKRAINY, POLSKI I IZRAELA… })

  15. magda
    18 grudnia 2015 o 21:46 Odpowiedz

    taaa…nic sie nie stało…tak jak w czarnobylu…ino mierniki napromieniowania skonfiskowali szkołom i wojsku…tak jak w Polsce (osobiście zbierałem od plutonów)
    I tez wysocy ranga urzednicy zapewniali ze wszystko jest w pożądku!

  16. Tilc
    18 grudnia 2015 o 20:23 Odpowiedz

    Super fabryka trolli zamknięta do odwołania 🙂

    1. bartosz głowacki
      19 grudnia 2015 o 00:48 Odpowiedz

      dostana dodatek za trolowanie w ciezkich warunkach, wszystko naokolo swieci ale trolowac trzeba

Dodaj swój komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Uwaga! Komentarze naruszające prawo będą usuwane, a dane autorów - przekazywane organom ścigania.

Najnowsze wiadomości
Jak rusyfikowano nazwy ulic w Grodnie po Powstaniu Styczniowym

Jak rusyfikowano nazwy ulic w Grodnie po Powstaniu Styczniowym

Gdzie polski król polował i sowiecki kołchoźnik balował. Komu pałac, komu?

Gdzie polski król polował i sowiecki kołchoźnik balował. Komu pałac, komu?

Lobotomia kresowego mózgu. Bez niego Polska byłaby cywilizacyjnym pustkowiem

Lobotomia kresowego mózgu. Bez niego Polska byłaby cywilizacyjnym pustkowiem

Gotycka cerkiew? Jak to tak? Ruski mir chce, by legła w gruzach!

Gotycka cerkiew? Jak to tak? Ruski mir chce, by legła w gruzach!

Andrzej Poczobut uwolniony!

Andrzej Poczobut uwolniony!

Kresy24.pl zawieszają działalność. Mimo milionów czytelników. Oto powód

Kresy24.pl zawieszają działalność. Mimo milionów czytelników. Oto powód

Trump: Z niecierpliwością czekam na Łukaszenkę w USA

Trump: Z niecierpliwością czekam na Łukaszenkę w USA

Burza po słowach prezesa: Rheinmetall tłumaczy się Ukraińcom

Burza po słowach prezesa: Rheinmetall tłumaczy się Ukraińcom

MSZ RP: Nigdy nie zaakceptujemy Białorusi jako części ruskiego miru

MSZ RP: Nigdy nie zaakceptujemy Białorusi jako części ruskiego miru

Zdrada i terroryzm. Fico ma poważne kłopoty

Zdrada i terroryzm. Fico ma poważne kłopoty

Projekt finansowany ze środków MSZ
Zmień ustawienia cookies
© Kresy24.pl 2018. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.  Kontakt | Polityka prywatności
Produkcja: Fundacja Wolność i Demokracja