Nawet zawierucha rosyjsko – ukraińska nie powstrzyma uczestników Rajdu Katyńskiego przed wyruszeniem w trasę. Rozpoczęły się przygotowania do XIV Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Organizatorzy nie podają na razie szczegółów, ale wiadomo, że odbędzie się on w dniach 23 sierpnia – 14 września 2014.
NaszDziennik.pl jako pierwszy podał informację o trasie przejazdu Szczegóły trasy są wciąż w opracowaniu, jednak główny zarys jest już ustalony.
Organizator Rajdu Katyńskiego Wiktor Węgrzyn, pytany, czy nie obawia się w tym roku trudności przejazdowych spowodowanych niestabilną sytuacją na Ukrainie, odpowiada:
– Nie obawiamy się ewentualnej zawieruchy rosyjsko-ukraińskiej. Zmiany w wyjeździe mogą być spowodowane tylko nieotrzymaniem przez uczestników Rajdu niezbędnych wiz. Jeżeli dostaniemy wizy, to jedziemy bez względu na to, co będzie się działo. Nie mam zamiaru zmieniać trasy. Przed pierwszym Rajdem też mnie straszono, pracownicy ambasady polskiej w Moskwie mówili, że jestem wariatem i samobójcą, jadąc w tak specyficzną trasę. Okazało się, że nieprawda. Wszystko było dobrze – wyjaśnia Wiktor Węgrzyn.
Rajd wystartuje spod pomnika ks. Skorupki przy katedrze św. Floriana w Warszawie i pojedzie przez Ossów, Radzymin, Sokołów Podlaski, Drohiczyn, Janów Podlaski, Pratulin i Brześć.
W związku z prośbą Episkopatu Polski, aby odwiedzać miejsca, gdzie polskie rycerstwo ocaliło chrześcijańską Europę, w ubiegłym roku uczestnicy Rajdu Katyńskiego upamiętnili swoim przejazdem 340. rocznicę Chocimia i 330. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej.
W tym roku motocykliści zamierzają jechać do Warny. Walki rycerzy polskich pod Warną zostały po 1990 roku upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic, „WARNA 10 XI 1444”. W Warnie znajduje się pomnik-mauzoleum Władysława III Warneńczyka.
Na trasie do Mińska motocykliści pojadą przez Brześć, odwiedzą miejsce urodzenia Tadeusza Kościuszki – Mereczowszczyznę, miejsce urodzenia Romualda Traugutta w Szostakowie w powiecie brzeskim, miejsce urodzenia Krystyny Krahelskiej, w rodzinnym majątku w Mazurkach nad rzeką Szczarą pod Baranowiczami. To jej twarz ma pomnik Syreny Warszawskiej.
Pielgrzymi motocyklowi odwiedzą też posiadłość Tadeusza Rejtana w Hruszówce koło Lachowicz. Trasa będzie również wiodła przez Nieśwież – siedzibę Radziwiłłów, oraz Kuropaty – uroczysko na skraju Mińska na Białorusi, w którym odkryte zostały masowe groby ludzi rozstrzelanych przez NKWD w latach 1937-1941. Kolejnym punktem na mapie będzie Orsza – pole wielkiej bitwy polskiej.Walki rycerzy polskich pod Orszą również zostały po 1990 roku upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic, „ORSZA 8 IX 1514”.
Następnie grupa polskich pielgrzymów przejedzie przez Smoleńsk, Katyń, Moskwę, Kijów, Żytomierz, Berdyczów,Chmielnik, Winnicę, Latyczów, Kamieniec Podolski, Chocim, Czerniowce, Warnę, Adampol – w celu odwiedzenia potomków powstańców listopadowych oraz miejsce śmierci Adama Mickiewicza – Stambuł w celu odwiedzenia muzeum poświęconego poecie.
Ostatnie dwa dni trasy będą wiodły przez Wadowice, Częstochowę – Jasną Górę do Warszawy.
Kresy24.pl za NaszDziennik.pl
1 komentarz
józef III
1 września 2014 o 13:26Dzielni Ludzie !