Znamy datę rosyjsko – białoruskiej integracji wizowej

7 lutego 2018

 o wzajemnym uznawaniu wiz między Mińskiem i Moskwą miało zostać podpisane jeszcze w 2017 roku, tak wynikało z zapowiedzi ministrów spraw zagranicznych Białorusi i Rosji. Ale mimo nacisków wywieranych od dłuższego czasu przez Kreml na Łukaszenkę, ubiegły rok nie przyniósł przełomu w sprawie.

Oficjalnie mówi się, że strony  nie znalazły wspólnej płaszczyzny w kilku spornych kwestiach, zwłaszcza ws. okresu, jaki będą mogli przebywać na terytorium każdego z państw. 


Tymczasem 7 lutego na Białorusi Aleksander Surikow zapewnił, że kwiecień-maj 2018 roku, to ostateczny termin podpisania porozumienia, informuje Belta.

Według Surikowa konsultacje eksperckie wciąż jeszcze trwają;


„Pod koniec stycznia, strona białoruska przekazała nam dopracowany projekt umowy i zaproponowała przeprowadzenie w Mińsku kolejnej rundy konsultacji – powiedział ambasador Rosji. – Myślę, że to spotkanie będzie ostatnim”.

Aleksander Surikow podkreślił, że podpisanie umowy może rozwiązać wiele problemów związanych z przekroczeniem granicy białorusko-rosyjskich dla obywateli państw trzecich.

Według niezależnych komentatorów, wprowadzenie wspólnej polityki wizowej nie przełozy się na żadne korzyści dla Mińska, bardziej na straty.

Według Andrieja Porotnikowa z Belarus Security Blog, straci na atrakcyjności u przewoźników międzynarodowych jako kraj tranzytowy. Nieoficjalnie mówi się, że rosyjski przejmie na siebie funkcję konsularnej od białoruskiego , co oznacza przekazanie częściowej suwerenności na rzecz Moskwy.

Przypomnijmy, że głosy w sprawie konieczności przyspieszenia prac i szybkiego porozumienia się Białorusi i Rosji w sprawie wzajemnego uznawania wiz pojawiły się po „kryzysie granicznym”, jaki wybuchł na jesienie 2016 roku. We wrześniu zaczęli odsyłać cudzoziemców i kierowców ciężarówek z – jak twierdzili- „nieistniejącej” białorusko-rosyjskiej granicy.  Wówczas rzecznik rosyjskiego MSZ Maria wyjaśniała, że została zmuszona do podjęcia takich kroków, z racji podwyższonego poziom zagrożenia terrorystycznego.

Na początku 2017 roku  po tym, jak Aleksander ogłosił o możliwości pięciodniowego przebywania na Białorusi bez konieczności posiadani (wjazd przez międzynarodowy port lotniczy Mińsk – 2) obywateli 80 krajów, w tym UE i USA, strona rosyjska bez ostrzeżenia odpowiedziała wprowadzeniem kontroli na granicy rosyjsko – białoruskiej, uzasadniając swoją decyzję pojawieniem się zagrożenia ze strony „tysięcy niepożądanych osób”

Łukaszenka oskarżył wówczas Rosję, że tworząc strefę graniczną lekceważy umowy międzypaństwowe z Białorusią.

Wspólny system wizowy Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Co powinieneś o nim wiedzieć

Kresy24.pl/ab

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Znamy datę rosyjsko – białoruskiej integracji wizowej

  1. kbkb Odpowiedz

    8 lutego 2018 w 02:06

    Nie przez przypadek strona Polska wprowadziła priorytet w zbudowaniu VIA Carpatia i budowy do samej granicy Białoruskiej A2 w ramach programu budowy autostrad do 2023 roku… Łukaszenka dobrze wie że Polska jest w stanie doprowadzić do granic Białorusi wszystkie instalacje w tym ropociągi , gazociągi rewersowe, linię energetyczna która zapewni sprzedaż do Polski energii z nowo budowanej elektrowni atomowej na Białorusi. Łukaszenka dobrze wie że wielu białoruskich studentów i pracowników jest w PL i w przyszłości to oni upomną się o powrót Białorusi do grona państwa Europejskich a nie Azjatyckich jakim staje się Rosja… Rosja już wkrótce przegra wyścig o surowce z Zachodem i USA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *