Za ile dać ropę i gaz Łukaszence?

21 grudnia 2015

ropa_naftowa

Kwestia obniżenie cen na ropę naftową i gaz dla Białorusi nie jest na Kremlu omawiana, oświadczył w rozmowie z dziennikarzami 21 grudnia sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej, Dmitrij .

Zauważył przy tym, że „kryteria oraz formuła kształtowania się cen jest dość ruchoma i wszystkim doskonale znana”, informuje agencja Tass.


18 grudnia wiceminister energetyki Białorusi Wadim Zakrewskii powiedział dziennikarzom, że i Moskwa kontynuują rozmowy na temat redukcji ceny granicznej w 2016 roku za  rosyjski gaz dostarczany na .

„Teraz trwają  konsultacje ze stroną rosyjską na temat zmniejszenia kosztów gazu na granicy. To, że mamy powody by o tym mówić – to fakt. Mam nadzieję, że obniżenie będzie na poziomie około 10 dolarów (za 1 tysiąc metrów sześciennych – BiełaPAN), gdzieś około tego” – mówił Zakrewskij.


20 grudnia w wywiadzie dla kanału telewizji ONT, rosyjski w Mińsku Aleksander Surikow powiedział, że cena gazu dla Białorusi w 2016 roku może osiągnąć 135 do 140 dolarów za 1 tys. tysiąc metrów sześciennych.

„Nasze ceny za nośniki energii dla Białorusi, są takie, jak powinny być dla bliskich partnerów i partnerów Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej – takie jak w Rosji – powiedział ambasador. – Myślę, że pewne ruchy cenowe mogą dotyczyć gazu – mniej więcej na kilka dolarów. Teraz jest 142 dolary za tysiąc merów sześciennych, no może to być w granicach od 140 do 135 dolarów. Co do ropy naftowej – możliwe jest pewne ”.

Jeszcze pod koniec listopada, Władimir powiedział: „Ceny gwałtownie spadły. Są podstawy do dyskusji, po jakich cenach powinna być dostarczana i kupowana . Została powołana grupa robocza, która analizuje sytuację. W jej skład wchodzą przedstawiciele „Lukoil”, „Surgutnieftiegaz”, „Gazpromnieft” i „” i oczywiście, nasz „Belneftechim”.

18 grudnia sekretarz prasowy koncernu „Belneftechimu” Marina Kostiuczenko powiedziała agencji BelaPAN, że Białoruś i Rosja podpisały orientacyjny plan dostaw ropy naftowej i produktów ropopochodnych w 2016 roku, zgodnie z którym Białoruś otrzyma 24 mln. ton rosyjskiej ropy, czyli o 1 mln. ton więcej niż w roku bieżącym,

„Dostawy benzyny białoruskiej do Rosji wyniosą 1 mln ton ” – powiedziała przedstawiciel „Belneftechimu” . O cenie dostaw nie wspomniała.

Kresy24.pl/ naviny.by

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *