W Internecie powstała inicjatywa “Czterech za czterech”. Chodzi o wymianę “czterech śpiących” na czterech pomordowanych lub poległych z rąk sowietów polskich oficerów.
“Wymieńmy czterech czerwonych na czterech Bohaterów! To znacznie lepsze rozwiązanie niż dotychczasowe pomysły. Dlaczego? W dużym skrócie: Nie czekajmy kolejne lata na upamiętnienie każdego z nich. Wszyscy (Zygmunt Szendzielarz “Łupaszko”, Maciej Kalenkiewicz “Kotwicz”, Emil Fieldorf “Nil”, Witold Pilecki “Witold”) związani są w jakiś sposób z Wileńszczyzną, a obok znajduje się Dworzec Warszawa Wileńska. Wszyscy walczyli tak z Niemcami, jak i z sowietami. Wszyscy polegli, lub zostali zamordowani z rąk tych ostatnich. Wszyscy powinni zająć miejsce tych, którym się ten pomnik nie należy – piszą inicjatorzy akcji. – Każdy z tych wspaniałych ludzi walczył do końca i miał w sercu nasze dobro bardziej niż swoje prywatne. Dziś to cecha niezwykle rzadka. Wymieńmy się na tych, którzy przez lata byli zakładnikami politycznie poprawnej doktryny, oddając sowietów “towarzyszom”, którzy ich bronią. Powinni ich wstawić do własnego ogródka, mając nadzieję, że wraz z wiosennym wiatrem ze wschodu się odmrożą. Ale nie życzmy im – w tej akurat kwestii – powodzenia. Jest tylu więcej zapomnianych bohaterów do upamiętnienia. Zacznijmy od tych czterech dowódców.”
Akcję dotychczas poparli:
Andrzej Żupański – jeden z dwóch żyjących (żyje tez jego brat Tadeusz Żupański) ostatnich żołnierzy AK, żołnierz 27 Dywizji Wołyńskiej biorący udział w akcji „Góral”, czyli zdobyciu na Niemcach miliona dolarów, Bogusław Nizieński (były Rzecznik Interesu Publicznego i sędzia Sądu Najwyższego), red. Tomasz Pisula (radio Wnet i Gazeta Polska), ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, red. Maria Przełomiec (Studio Wschód), prezes Fundacji Wolność i Demokracja Michał Dworczyk, red Wojciech Muszyński (IPN), pani prezes Oddziału Warszawskiego stowarzyszenia “Wspólnota Polska” Agnieszka Bogucka, red. Romuald Niedzielko (IPN), bard Andrzej Kołakowski, red. Danuta Skalska (audycja “Lwowska Fala”), pani Ewa Siemaszko, Michał Jaros (poseł PO), Marek Ast (poseł PiS), Arkadiusz Gołębiewski (reżyser filmowy m.in. filmu „Kwatera Ł”), Dorota Arciszewska-Mielawczyk (b. senator, obecnie poseł PiS), Tomasz Kuba Kozłowski (Dom Spotkań z Historią), Krzesimir Dębski (Kompozytorm.in. muzyki filmowej), Maciej Świrski (Reduta Dobrego Imienia), Piotr Zychowicz (redaktor tygodnika Do Rzeczy).
https://www.facebook.com/pages/Czterech-za-czterech/559762830792604?fref=nf
Kresy24pl za facebook.com


