150 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe. Z tej okazji uroczystości rocznicowe zostały zaplanowane także na terenie Białorusi. Ambasador Leszek Szerepka uda się dziś do miejscowości Swisłocz na Grodzieńszczyźnie, gdzie złoży wieńce pod pomnikami Romualda Traugutta i Konstantego Kalinowskiego.
Kilkudziesięciu dziennikarzy, ludzi kultury i przedstawicieli mniejszości polskiej oddało w niedzielę hołd uczestnikom powstania styczniowego w obwodzie brzeskim. Wyjazd zorganizował polski konsulat generalny w Brześciu.
Uczestnicy odwiedzili Kosów Poleski, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła powstańców styczniowych, dawny folwark Ostrów, gdzie w latach 1962-63 mieszkał jeden z przywódców powstania Romuald Traugutt, oraz wioski Sobole, gdzie również znajduje się zborowa mogiła powstańców, i Miłowidy, w pobliżu której odbyła się jedna z bitew powstańczych. Złożono tam kwiaty i zapalono znicze.
Do wspólnego udziału w uroczystościach oraganizowanych przez polską ambasadę zostali zaproszeni przedstawiciele placówek dyplomatycznych Litwy, Łotwy i Ukrainy.
O planowanych uroczystościach rocznicowych Ambasada RP w Mińsku poinformowała białoruskie władze i zaprosiła je do udziału w obchodach 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
” Wspólna historia powinna łączyć, a nie dzielić sąsiednie narody” – napisano na stronie internetowej ambasady polskiej w Mińsku.
Na terytorium dzisiejszej Białorusi powstanie znane jest pod nazwą Powstania Kalinowskiego. Rozpoczęło się w lutym 1863 r., a apogeum walk przypadło na kwiecień i maj.
Białoruska prasa przypomina wydarzenia sprzed 150 lat. Dziennik państwowy „Białorus Sewodnia” napisał, że pomimo tego, iż Polacy stanowili niespełna połowę ludności Rzeczypospolitej, czuli się w niej jedynymi gospodarzami, a na swoich sąsiadów patrzyli z wyższością, uważali się za postępowców, niosących kaganek zachodniej kultury innym narodom. Przejęcie kontroli nad Wilnem, Lwowem, Mińskiem i innymi litewskimi, białoruskimi i ukraińskimi ziemiami, było cwlem najważniejszym.
Niezależna gazeta Narodnaja Wola przypomina postać przywódcy powstania na dzisiejszej Białorusi – Konstantego Kalinowskiego. Autor podkreśla, że zapoczątkował on ideę narodową i widział ją w demokratycznej, wolnej od społecznego i narodowego ucisku ojczyźnie. Dążył do wyzwolenia narodu z niewolniczych pęt, do niezawisłości i szczęścia ojczyzny.
Kresy24.pl/nv-online.info/buelsat.eu/minsk.polemb.net
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!