Wizyta patriarchy Moskwy w Bułgarii zakończyła się skandalem dyplomatycznym. Poszło m.in. o Polskę

9 marca 2018

Bułgarii o rosyjskim patriarsze Cyrylu: Ten agent ” ma czelność uczyć nas „prawdy”?

Trudno powiedzieć, czy to pycha, czy dyplomatyczne faux pas zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. Tak czy inaczej jego wizyta w Bułgarii z okazji obchodów 140. rocznicy wyzwolenia kraju spod niewoli tureckiej zakończyła się sporym skandalem.


Otóż , w obecności prezydenta Bułgarii Rumena Radewa pozwolił sobie na kilkuminutową tyradę, na temat błędnej interpretacji przez Bułgarów kwestii wyzwolenia kraju spod niewoli tureckiej. Według patriarchy, Bułgarzy umniejszają rolę Rosji w tych wydarzeniach.

Oto co powiedział Cyryl: „Chcę jasno powiedzieć, że Bułgarię wyzwoliła . Ani Polska, ani , ani inne kraje, lecz . Chcę otwarcie powiedzieć, że było mi trudno słuchać wypowiedzi o udziale innych państw w wyzwoleniu. Ani Sejm, ani Sejm nie podejmowały decyzji o rozpoczęciu wojny z imperium ottomańskim – mówił.


„Opowiadamy się za prawdą historyczną, panie prezydencie, tę prawdę wywalczyliśmy krwią. I nie może być żadnych politycznych lub pragmatycznych przyczyn omijania tej prawdy ” – dodał.

Chodzi o przemówienie prezydenta Radewa na szczycie Szipka, gdzie rozegrała się jedna z najważniejszych bitew rosyjsko-tureckiej wojny z lat 1877-1878. Radew dziękował za wyzwolenie nie armii rosyjskiej, lecz różnym narodom, które wchodziły w jej skład, oprócz Rosjan wymienił Polaków, Finów, Litwinów, Białorusinów i Ukraińców.

„Jestem bardzo rozgoryczony, że w oficjalnej retoryce przedstawicieli państwa, na równi z Rosją w roli wyzwolicieli stawia się Polskę, Litwę i Finlandię. Gdy zapytałem, skąd ta dziwna historiozofia, zdałem sobie sprawę: Lejb-Gwardyjski Fiński Pułk Armii Rosyjskiej brał udział w walce wyzwoleńczej. Ale to był rosyjski pułk, który stacjonował w Finlandii, tak samo jak rosyjskie pułki wojskowe były w Polsce”- mówił zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi.

Na słowa zwierzchnika cerkwi zareagował wicepremier Bułgarii Walery Simeonow:

„Ten człowiek nie zstąpił z nieba, nie przybył z raju i nie jest posłańcem Jezusa Chrystusa. Znany jest jako rosyjski tytoniowy . Od 1996 roku wyeksportował bez akcyzy za 14 miliardów dolarów. Na taką kwotę – 14 mld dolarów wydał ten chytrus i za 4 mld dolarów – na potrzeby kościoła. I jeszcze ma czelności w obecności prezydenta mówić o „prawdzie”? On ma prywatny odrzutowiec. Jego zegarek kosztuje 30 tysięcy. Kim on jest? To nie jest prawosławny duchowny, to agent Michajłow – agent radzieckiego KGB. I ten agent KGB przyjeżdża i będzie nam opowiadać, co jest prawdą, a co nie jest prawdą? Tak nie będzie” –  powiedział Simeonow na antenie publicznej telewizji, w najlepszym czasie antenowym.

Kresy24.pl/nn.by/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

38 odpowiedzi Wizyta patriarchy Moskwy w Bułgarii zakończyła się skandalem dyplomatycznym. Poszło m.in. o Polskę

 1. Kresowiak Odpowiedz

  9 marca 2018 w 09:50

  Cyryl ma 100% rację, nawet jeśli jest agentem, to mówi prawdę. Rzeczywiście Rosja wyzwoliła Bułgarię.

  • Bussu Odpowiedz

   9 marca 2018 w 11:35

   Rosja nic i nikogo nie wyzwala. Rosja tylko zniewala, Trollu.
   To bandyckie państwo (od stuleci) jak rak rośnie pochłaniając ziemie innych narodów zniewalając je i niszcząc.

   http://reporters.pl/3257/wielcy-rosjanie-o-swojej-ojczyznie-z-przerazeniem-mysle-kogo-urodzi-to-pijane-krwawe-bydlo-foto/

   http://www.fronda.pl/a/pilsudski-krotko-szczerze-i-wprost-o-rosjanach-1,87699.html

   http://www.fronda.pl/a/oto-co-o-rosjanach-mowil-gen-patton-alez-aktualne,87319.html

   https://opinie.wp.pl/rosja-jest-nam-winna-54-miliardy-dolarow-poznaj-prawde-o-tym-jak-sowieci-ograbili-polske-6168898136479361a

   • j7

    9 marca 2018 w 23:33

    W punkt!

   • lew

    12 marca 2018 w 21:23

    A gdzie trollu Rosja pochłoneła Bułgarię?

  • tagore Odpowiedz

   9 marca 2018 w 12:28

   Wojnę wypowiedziało nie istniejące już imperium,
   Prezydent Radew uczcił pamięć poległych przedstawicieli walczących w tej armii narodów.
   Nie ma w tym nic niestosownego.

  • lol Odpowiedz

   9 marca 2018 w 14:44

   A ty jesteś zwykły nieuk Kresowiak i do tego metr mułu kut..się.

   • Chrobry

    12 marca 2018 w 13:26

    Nie obrazaj chamie jeden Kresowiakow. Ja jestem Poznaniakiem, ale bardzo szanuje Kresowiakow. To prawdziwi patrioci, zaslugujacy na szacunek.

  • Darek Odpowiedz

   10 marca 2018 w 21:14

   A wy towarzyszu Szwejka nigdy nie czytali? Kto walczył dla chwały Cesarstwa Austro-Węgierskiego? Czy dzielny wojak Szwejk był Austriakiem? A może ze świecą szukać w tej knidze także Węgrów? Nie tylko w beletrystyce lecz także w faktach historycznych. Na przełomie XVIII i XIXw wyroslo kilka wrednych imperiów moskiewskiego i tureckiego nie wyłączajac. I zwyczajem każdego satrapy Moskale siłą wcielali podbite narody do wojska. Jaka zasługa cara czy cesarza w tym, że wysłał podbite ludy na rzeź? Żadna, pop mógłby wysławiać Rosję pod niebiosa gdyby ich car stoczył pojedynek 1:1 z sułtanem… Na dodatek pop zapomniał, że gdy Polska była niepodległa walczyła z Turkami, a Wiedeń jest jedną z najważniejszych dla historii świata bitew. Gdybyśmy ich wtedy nie „zmiekczyli” ta dyskusja nie mogłaby mieć miejsca – zaleliby Europę jak 2+2=4.

   Podsumowując – jeden mafioza pobił drugiego mafiozę i żąda od szarego człowieka ciągle zmuszanego do „haraczu za ochronę” by go sławił za to „wyzwolenie”. Przerabiamy to niemal codziennie bo Moskwa utrzymuje iż wyzwoliła nas w 1945r. Jeszcze trochę takiej propagandy i przesuną datę „wyzwolenia” na 17 wrzesnia 1939r!

  • Polak z Białorusi Odpowiedz

   10 marca 2018 w 21:42

   Czytaj uważnie Kresowiaku, „To nie jest prawosławny duchowny, to agent Michajłow – agent radzieckiego KGB. I ten agent KGB przyjeżdża i będzie nam opowiadać, co jest prawdą, a co nie jest prawdą? Tak nie będzie” – powiedział Simeonow na antenie publicznej telewizji, w najlepszym czasie antenowym.” Zuch jest ten Simeonow

   • Kresowiak

    13 marca 2018 w 13:00

    Siemio.ow, to sprzedawczyk.

  • miki Odpowiedz

   11 marca 2018 w 00:02

   Hahahhhhaaaaaaaa, raczej Rosja przejęła.Bułgarzy niezwykle celnie wypunktowali Ruskich. Sugeruję zobaczyć sobie mapy historyczne.Najpierw następuje przejęcie wschodnich terenów Rzeczpospolitej zgodnie z ugodą w 1667 co daje Moskwie dostęp do znacznych zasobów ludzkich. Następnie mają miejsce rozbiory i kolejne przejęcie już ogromnych ludzkich zasobów.Co robi Rosja dalej? Powołuje tych ludzi do armii i zaczyna w niezwykle krótkim czasie konfrontację z Imperium Osmańskim. Mając ku temu potencjał wygrywa tę batalię.To naprawdę robi różnice czy masz do dyspozycji 1 mln ludzi w armii czy 2 mln.Potem mija 200 lat i Rosja mówi my wyzwoliliśmy……..

  • Chrobry Odpowiedz

   12 marca 2018 w 13:30

   Pisalem o Kresowiakach, nie kazac ich obrazac. Mialem na mysli tych prawdziwych. A ty nie podszywaj sie pod nich, bo jestes sowiecka onuca uzywajaca nicka Kresowiak.

  • herbu Mogiła Odpowiedz

   13 marca 2018 w 23:02

   TY KRESOWIAK CHYBA MOSKIEWSKIE BYDŁO

 2. Bussu Odpowiedz

  9 marca 2018 w 11:37

  Rosja wyzwoliła Bułgarię ??? Niech nigdy więcej nas nie wyzwalają !!! Gdyby nie „wyzwalali” sąsiednich narodów, byliby państewkiem wielkości księstwa moskiewskiego.

 3. do kresowaik Odpowiedz

  9 marca 2018 w 12:22

  To jest tzw. „gówno prawda”

 4. polak a nie riusski troll Odpowiedz

  9 marca 2018 w 13:07

  przekaz sawuszkino 55 i onegino, Kaszubów z Królewca oraz sputnika może być tylko jeden…moskwa tylko wyzwala…a reszta ..jest milczeniem albo walką z faszystami.

  My Polacy zostaliśmy przez moskali i prusaków obsadzeni w pewnej międzynarodowej niszy, roli warchołów i antysemitów.

  niewielu o tym wie, ale to moskiewska ochrana wyprodukowała ,,Mędrców Syjonu”, był zakaz oficjalny osiedlania się poza strefą dla nich przeznaczoną a Izraelczycy postawili już trzeci pomnik żołnierza armii czerwonej-wyzwoliciela, plus oficjalnie potwierdzili jako jedyną słuszną, wersje o tylko niemieckiej odpowiedzialności za rozpętanie II WŚ….a pakt ribbentrop – mołotow?? tajny aneks???

  Kto wie, że w powojennej sowieckiej strefie/komunistycznych krajach, miało miejsce 11 pogromów, a znamy tylko ten w Kielcach…o grze operacyjnej moskali i UB…
  IPNtv: Pogrom czy mord. Kielce 4.07.1946 https://youtu.be/AyMvYW1Rwqc

  Kielce 1946 zbrodnia z rosyjskiego scenariusza https://youtu.be/C33UeVRVR-4

  gdy Jules Gabriel Verne, pisał ,,20 000 mil podmorskiej żeglugi” to jako głównego bohatera obsadził Polaka Powstańca, który walczy ,,Za Naszą i Waszą Wolność” …. w tym momencie do wydawnictwa zgłosili się smutni panowie z ochrany i wytłumaczyli, że będą duuuże kłopoty, jeśli opinia światowa pozna inną niż oficjalna wersja,stereotyp Polaka….i Verne zmienił ( za duża kasę)narodowość bohatera…

  to co podkreśla dugin: że nie może istnieć silna Polska, że głównym celem moskwy i lewicy MUSI BYĆ walka z Polskim Katolicyzmem i Tradycją I Rzeczpospolitej, że nie może istnieć wielka moskwa bez Ukrainy…

  jak wygląda wojna moskali z Polską Tradycją i wizjami sojuszy??

  tutaj: ,,New Poland” https://youtu.be/o9erNgm6lj8

  ,,Transformacja – od Lenina do Putina. Jak działa rosyjska dezinformacja.” https://youtu.be/eQw9tsy06sA
  tam są obok siebie trzy części…

  Sowiecka historia https://youtu.be/6sK6lQcTOds

  marsz wyzwolicieli https://youtu.be/34jOf-NFMlM

  Defilada Zwycięzców https://youtu.be/xIBtEdGZ4HY

  • polak a nie riusski troll Odpowiedz

   9 marca 2018 w 14:31

   https://polskaniepodlegla.pl/magazyn-patriotyczny/item/2801-wielkie-klamstwo-ub-zdemaskowane-prawda-o-pogromie-kieleckim-wychodzi-na-wierzch

   a tak lewicowe elyty już 15 grudnia opisywały niezwykły,polski antysemityzm, powielanie kalki zagrożenia nacjonalizmem,zaściankowy katolicyzm. Schemat.

   http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/kultura/a/spektakl-1946-o-pogromie-zydow-w-kielcach-wzbudzil-wiele-emocji-wideo-zdjecia,12770546/

   cytat: ,, Nie zabrakło także porównań do teraźniejszości oraz tego, co może wydarzyć się w nieodległej przyszłości. Uwypuklono w szczególności problem polskiego nacjonalizmu oraz ksenofobii.” szok….

   albo: ,,Pożar w Burdelu Fabryka Patriotów” Piosenka o gimnazjach https://youtu.be/ztP9BSadak8

   (elyty dostają pieniądze na ataki na Polskie Symbole Narodowe – tylko Polskie, Katolicyzm jako religię – ale nie na islam…) toczy się bitwa o nasze umysły i Przyszłość Polski…dodatek do pruskiego lub moskiewskiego średniowiecznego miru….zobaczymy.

   a na koniec refleksja po pitersku…

   Ленинград — Почём звонят колокола? https://youtu.be/kp8PmgPW_AI

 5. lenio Odpowiedz

  9 marca 2018 w 15:08

  Bułgarom tak samo widocznie odbija jak Polakom, to chyba jakaś zakaźna choroba. oczywiście że patriarcha Cyryl ma rację, Bułgarie wyzwoliła armia rosyjska, i niech oni nie udają idiotów. w polskiej przedwojennej armii tez służyli różni ludzie, m.in. żydzi, ukraińcy, białorusini, a nawet niemcy. to nie znaczy że to nie była polska armia. a co do agentów??? niech bułgarzy raczej policzą swoich agentów, a było ich całe mnóstwo. znany jest fakt, że przywódca Bułgarii Żiwkow w latach 60 chciał przyłączyć Bułgarię do ZSSR.

  • pol Odpowiedz

   9 marca 2018 w 16:45

   Cyryl ! agent KGB ! i wszystko jest jasne ! kłamstwo ,oszustwo i kremlowska propaganda ! to podstawa bandyckiego pseudo-państwa rosyja !

  • konsul Odpowiedz

   9 marca 2018 w 20:37

   współcześni Bułgarze są nikczemnikami i niewdzięcznikami, Rosja duże dla nich zrobiła.

   • Darek

    10 marca 2018 w 20:59

    Polska języka trudna jak historia rosja. Nic dzinwgo, że czytam w necie takie komentarze…

   • Chrobry

    12 marca 2018 w 13:33

    Darku nie dziw sie, Ruski maja problemy z polskim jezykiem.

 6. polak a nie riusski troll Odpowiedz

  9 marca 2018 w 17:14

  WYZWOLENIE POLSKI PO moskiewsku…Polecam DLA WSZYSTKICH ZWOLENNIKÓW moskali.
  ,,Czerwona Zaraza.” https://docer.pl/doc/n1n5sev

 7. binky Odpowiedz

  9 marca 2018 w 20:54

  Rosja, nieważne jaka – biała czy czerwona – to śmiertelny wróg wolności jej sąsiadów, wolności słowa, poszanowania człowieka.

 8. Kasko Odpowiedz

  9 marca 2018 w 22:08

  Ohoho! Jakiś zlot nieuków pod tym artykułem. Pan Kresowiak ma naturalnie rację i agent KGB Cyryl niestety też rację w tej sprawie ma. Bułgaria od XIV wieku była prowincją Imperium Osmańskiego i dopiero wskutek wojny rosyjsko-tureckiej w l.1877-1878 uzyskała autonomię jako księstwo, a ponadto utworzono autonomiczną prowincję Imperium Osmańskiego – Rumelię Wschodnią (obecnie pd. część Bułgarii). Nie jest to żadna sensacja ani propaganda, tylko „oczywista oczywistość” podawana w każdym podręczniku historii powszechnej XIX w. Prawdę mówiąc, jeszcze dwadzieścia parę lat temu uczono o tym w III klasie LO. Ja wstydziłbym się tak afiszować ze swoim nieuctwem i ignorancją, jak robi to niejaki „bussu” i „lol” i być do tego tak bezczelnym, żeby zarzucać nieuctwo i trollowanie, mającemu słuszność Kresowiakowi.

  • sss Odpowiedz

   10 marca 2018 w 09:23

   KASKO JAKA POGODA W MOSKWIE?

   • Kasko

    11 marca 2018 w 12:00

    @sss
    Sprawdź sobie w internecie. A co, wybierasz się po wypłatę kopiejek od FSB? Może bliżej będzie na Belwederską 49 w Warszawie. Zaoszczędzisz na kosztach podróży.

  • Kresowiak Odpowiedz

   13 marca 2018 w 12:56

   Dziękuję za Prawdę.

 9. 2kbb Odpowiedz

  10 marca 2018 w 00:01

  Sowiety się kończą … Będzie wielki smród jak to już nastąpi ale wreszcie Polska nie będzie już zagrożona przez mongolsko-bizantyjską hordę dziczy…

 10. jerkras Odpowiedz

  10 marca 2018 w 06:13

  Na wschodzie jest Moskovia z głównym miastem Moskwą a Rosja to są ziemie podbite przez Moskwę. To byłe imperium jest w trakcie rozpadu, pierwszy zgrzyt to 1918 r., drugi to 1989 r., teraz nachodzi trzeci. Rosja się kurczy jak morzę aralskie A TO NAPINANIE MIĘŚNI TO PODRYGI UMIERAJĄCEGO.Tak skończył Babilon, Rzym itp. Pułk fiński czy polski armii rosyjskiej ??? co to ma być???

 11. jerkras Odpowiedz

  10 marca 2018 w 10:15

  Rosja szła na Istambuł a przejście przez Bułgarię było tylko temu ,że była po drodze jak Polska w ich drodze na Berlin. Oni nigdy nikogo nie wyzwalali bo Rosja to wiezienie narodów.Dziś, znowu maja na oku Istambuł i ciekawe czy Turcja się zorientuje. Zdobyli z jednej strony Krym, Czeczenie teraz Syrię pchają się do Kurdów a celem jest święty Konstantynopol, cel carów od wieków. To Turcja jest okrążana a Erdogan myśli ,że Rosja to sojusznik.

  • Kasko Odpowiedz

   11 marca 2018 w 12:04

   @jerkras
   Zgoda, ale przed tym marszem na Istmbuł Bułgaria nie istniała jako państwo a po nim już tak, więc o co chodzi?

  • Kasko Odpowiedz

   11 marca 2018 w 12:16

   @jerkas
   Co do Krymu, to oni go nie zdobyli, tylko wyście go oddali bez próby obrony a teraz drzecie paszcze
   jacy to z was heroje, czy tam hernoje. Piszę „wy” bo po składni poznaję, z jakiego kraju do nas zawitałeś.

 12. tadek Odpowiedz

  11 marca 2018 w 15:51

  Do tych, którzy tu plują na Rosję bo niepotrzebnie nas wyzwalała.
  Do 1965 r. nasi ewentualni niemieccy właściciele planowali zredukować populację ludności mówiącej po polsku do maksymalnie 4 milionów dusz. Tymczasem od 1945 do 1965 roku „pod Radzieckim zaborem” urodziło się i wyrosło 8 milionów polskich dzieci.

  • Darek Odpowiedz

   12 marca 2018 w 20:10

   Nie pieprz tadek pieprzem wieprza… Zapoznaj sie z „operacją polską” oraz wywózkami Polaków po „wyzwoleniu” 17 września 1939r. Twoi „zbawcy” tak naprawde byli zbirami znacznie, ale to znacznie groźniejszymi od nazistów. Ci przynajmniej grali w otwarte karty, a wasi… szkoda gadać.

 13. Obiektywnie Odpowiedz

  11 marca 2018 w 22:49

  Piękne słowa wicepremiera Bułgarii. Nie będzie kacap tworzył historii. W wojnie z Turcją krew przelewały Narody okupowane przez carską Rosję.

  Ciekawe po co za rządów PO polska kompania reprezentacyjna (!!!) witała tego kacapa z kgb na lotnisku w Warszawie jak jakiegoś papieża??? A były biskup przemyski Michalik podpisał z tym kgb-owcem porozumienie o współpracy…Gdzie Polska miała wtedy rozum??? Bułgarzy mają ,,jaja” – Rusek myślał, że mu będą kadzić bo są prawosławni a tu klops – metoda na prawosławie już nie działa !!!

 14. lew Odpowiedz

  12 marca 2018 w 21:29

  Obiektywnie opowiadasz brednie.

  • Obiektywnie Odpowiedz

   12 marca 2018 w 22:16

   Zaprzeczasz, że Polska, Litwa i Finlandia były okupowane przez carską Rosję? Zaprzeczasz, że Cyryl to były agent kgb? Za rządów PO Cyryl odbył podróż ,,apostolską” do Polski a platforma i biskup Michalik odstawili cyrk w czasie jego wizyty (dobrze wiedzieli kim on jest). Prawda w oczy kole. Alboś ruski troll albo leming.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *