Wieczór pamięci Ferdynanda Ruszczyca w Mińsku

19 kwietnia 2017

Z okazji 120. rocznicy rozpoczęcia działalności twórczej przez jednego z najwybitniejszych polskich artystów pochodzących z Białorusi, malarza Ferdynanda Ruszczyca, 19 kwietnia o godz. 18.00 w Narodowym Sztuki przy ul. Lenina 20 w Mińsku odbędzie się wieczór jego pamięci..


Ferdynand (1870-1936) urodził się w Bogdanowie,  wsi na Wileńszczyźnie,  obecnie w obwodzie mińskim niedaleko granicy białorusko-litewskiej. Miejscowe pejzaże stały się największym natchnieniem młodopolskiego artysty, który poświęcił swojej rodzinnej miejscowości niezliczoną ilość obrazów i grafik, jak choćby słynną „Ziemię”. To na ziemiach dzisiejszej Białorusi rozpoczął on swoją działalność artystyczną w 1897 r. po powrocie ze studiów w Petersburgu. Pejzaże rodzinnych okolic natchnęły go m.in. do stworzenia słynnego obrazu „Przed Kościołem” – jedynego, który jest obecnie w posiadaniu Narodowego Muzeum Sztuki w Mińsku. był częścią cyklu, sławiącego piękno rodzinnego Bogdanowa.

Ferdynand Ruszczyc jest jednym z najwybitniejszych malarzy przełomu XIX i XX w. łączącym Polskę i . Związany z tzw. nurtem symbolicznym Młodej Polski często w swoich pracach wplatał wątki związane z ziemiami rodzinnymi. Był także wykładowcą akademii sztuk pięknych w Warszawie, Krakowie i Wilnie. Zawsze jednak wracał z podróży po świecie do swego ukochanego Bogdanowa, który stanowi stały motyw jego twórczości.


Podczas zostaną m.in. odczytane fragmenty dzienników malarza oraz pokazane dawnego domu rodziny.

Kresy24.pl/minsk.msz.gov.pl


 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Wieczór pamięci Ferdynanda Ruszczyca w Mińsku

  1. oko "RA" Odpowiedz

    19 kwietnia 2017 w 14:22

    Z jakiej Białorusi? To raczej Wielkie Księstwo Litewskie.

  2. józef III Odpowiedz

    19 kwietnia 2017 w 22:10

    Ruszczycowie pochodzą z Kodnia na Lubelszczyźnie Matka artysty z pochodzenia była Dunką. On sam był gorącym polskim patriotą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *