Nowi więźniowie polityczni jako karta przetargowa w rozmowach z Zachodem?

19 kwietnia 2017

W aresztach na Białorusi znajduje się obecnie około 20 osób zatrzymanych w ramach tak zwanej sprawy „Białego Legionu”- rozwiązanej kilkanaście lat temu białoruskiej organizacji wojskowo-patriotycznej. Zależna od władz białoruska postawiła zatrzymanym absurdalne zarzuty uczestnictwa w „nielegalnej formacji zbrojnej”, która zdaniem państwowych propagandzistów przygotowywała się do zbrojnego zamachu stanu. I choć zdaniem ekspertów i obrońców praw człowieka nie ma na to dowodów, oskarżonym grozi kara nawet do 7 lat więzienia.

Na Białorusi pojawią się więc kolejni jeśli uzna, że znowu potrzebni mu są jako karta przetargowa w rozmowach z Zachodem. Wyroki dla przedstawicieli białoruskich środowisk niepodległościowych będą również dowodem posłuszeństwa wobec Kremla. Sprawa „Białego Legionu” służy również zastraszeniu społeczeństwa białoruskiego, gdyż w ostatnich miesiącach doszło do niespotykanej od wielu lat fali protestów społecznych wywołanych trudną sytuacja ekonomiczną w kraju.


W tej chwili cała machina białoruskiej propagandy państwowej usilnie demonizuje zatrzymanych, wśród których znajdują się ludzie wykonujący różne zawody: wydawca książek, student czy przedsiębiorca. Padają zarzuty naruszania stabilności w kraju ze strony „sponsorowanych przez ” w tym Polskę „ekstremistów”. Wszystko to przy milczącej postawie krajów zachodnich.

Wszyscy komu bliskie są wartości demokratyczne i poszanowanie podstawowych swobód obywatelskich, powinni stanąć w obronie tych ludzi i nie pozostawić ich samemu sobie w starciu machiną reżimu Alaksandra Łukaszenki.


Zwracamy się również do przedstawicieli władz wszystkich krajów demokratycznych, w tym Polski, z prośbą o interwencję dyplomatyczną w tej sprawie. Za wolność Naszą i Waszą!

20 kwietnia w Warszawie dobędzie się prasowa z Siarhejem Czysłowem(Bulbą) – z którego inicjatywy w 1995 r. powstał „Biały Legion”.

Ten urodzony w 1967 r. oficer w stanie spoczynku był przez wiele lat za swoją działalność prześladowany przez specjalne. Dwukrotnie usiłował kandydować do białoruskiego parlamentu, jednak przy użyciu rozmaitych pretekstów władze nie zezwoliły mu na rozpoczęcie kampanii wyborczej. Obecnie zajmuje się biznesem i dużo podróżuje.

Konferencja prasowa odbędzie się w czwartek 20 kwietnia o godz. 11.00 w „Białoruskim Domu” ul. Wiejska 13, lok. 3. Zapewniamy tłumaczenie. Organizator: Aleś Zarembiuk tel. 605 140 861.

Kresy24.pl

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Nowi więźniowie polityczni jako karta przetargowa w rozmowach z Zachodem?

  1. SyøTroll Odpowiedz

    19 kwietnia 2017 w 15:15

    Ok! Oni mają swoich, my swoich, Ukraina i Rosja swoich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *