Nowi więźniowie polityczni jako karta przetargowa w rozmowach z Zachodem?

19 kwietnia 2017

W aresztach na Białorusi znajduje się obecnie około 20 osób zatrzymanych w ramach tak zwanej sprawy „Białego Legionu”- rozwiązanej kilkanaście lat temu białoruskiej organizacji wojskowo-patriotycznej. Zależna od władz białoruska postawiła zatrzymanym absurdalne zarzuty uczestnictwa w „nielegalnej formacji zbrojnej”, która zdaniem państwowych propagandzistów przygotowywała się do zbrojnego zamachu stanu. I choć zdaniem ekspertów i obrońców praw człowieka nie ma na to dowodów, oskarżonym grozi kara nawet do 7 lat więzienia.

Na Białorusi pojawią się więc kolejni jeśli uzna, że znowu potrzebni mu są jako karta przetargowa w rozmowach z Zachodem. Wyroki dla przedstawicieli białoruskich środowisk niepodległościowych będą również dowodem posłuszeństwa wobec Kremla. Sprawa „Białego Legionu” służy również zastraszeniu społeczeństwa białoruskiego, gdyż w ostatnich miesiącach doszło do niespotykanej od wielu lat fali protestów społecznych wywołanych trudną sytuacja ekonomiczną w kraju.


W tej chwili cała machina białoruskiej propagandy państwowej usilnie demonizuje zatrzymanych, wśród których znajdują się ludzie wykonujący różne zawody: wydawca książek, student czy przedsiębiorca. Padają zarzuty naruszania stabilności w kraju ze strony „sponsorowanych przez ” w tym Polskę „ekstremistów”. Wszystko to przy milczącej postawie krajów zachodnich.

Wszyscy komu bliskie są wartości demokratyczne i poszanowanie podstawowych swobód obywatelskich, powinni stanąć w obronie tych ludzi i nie pozostawić ich samemu sobie w starciu machiną reżimu Alaksandra Łukaszenki.


Zwracamy się również do przedstawicieli władz wszystkich krajów demokratycznych, w tym Polski, z prośbą o interwencję dyplomatyczną w tej sprawie. Za wolność Naszą i Waszą!

20 kwietnia w Warszawie dobędzie się prasowa z Siarhejem Czysłowem(Bulbą) – z którego inicjatywy w 1995 r. powstał „Biały Legion”.

Ten urodzony w 1967 r. oficer w stanie spoczynku był przez wiele lat za swoją działalność prześladowany przez białoruskie . Dwukrotnie usiłował kandydować do białoruskiego parlamentu, jednak przy użyciu rozmaitych pretekstów władze nie zezwoliły mu na rozpoczęcie kampanii wyborczej. Obecnie zajmuje się biznesem i dużo podróżuje.

Konferencja prasowa odbędzie się w czwartek 20 kwietnia o godz. 11.00 w „Białoruskim Domu” ul. Wiejska 13, lok. 3. Zapewniamy tłumaczenie. Organizator: Aleś Zarembiuk tel. 605 140 861.

Kresy24.pl

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Nowi więźniowie polityczni jako karta przetargowa w rozmowach z Zachodem?

  1. SyøTroll Odpowiedz

    19 kwietnia 2017 w 15:15

    Ok! Oni mają swoich, my swoich, Ukraina i Rosja swoich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *