Białoruscy sędziowie aż się proszą o sankcje

19 kwietnia 2017

Posłuszni białoruskiemu reżimowi sędziowie, którzy za udział w politycznych prześladowaniach opozycji po „wyborach” prezydenckich w 2010 roku znaleźli się na liście osób z zakazem wjazdu do Unii Europejskiej, znów wydają politycznie motywowane wyroki, donosi ”.

Według organizacji broniącej praw człowieka na Białorusi, takich sędziów, którzy wydawali w ostatnich miesiącach wyroki na uczestnikach pokojowych demonstracji, działaczach społeczeństwa obywatelskiego i dziennikarzach relacjonujących protesty w całym kraju,  jest na razie min. 14.


CPC Viasna wymienia nazwiska najgorliwszych spośród nich. Wśród nich jest Walerij Jesman, który od stycznia 2016 do marca 2017 roku wydał 17 wyroków skazujących. W październiku skazał min. Dmitrija Polijenkę na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu. 7 kwietnia br., w związku z aktywnością chłopaka zamieniono na bezwzględne .

Niejaki Wiktor Kozak wydał w tym czasie 19 wyroków. Wśród jego ofiar jest działacz Europejskiej Białorusi Paweł , czy Aleś Lahwiniec, zatrzymaniy prewencyjnie przed akcją z okazji Dnia Woli.


Sędzia Tatiana z Mińska w okresie 1 stycznia 2016 – 10 marca 2017 wydała 31 politycznie motywowanych wyroków.

Centrum Praw Człowieka przypomina, że 31 lipca 2015 roku Rada UE skreśliła z listy sankcji 24 osoby, w tym sędziów, biorących udział w prześladowaniach politycznych obywateli w latach 2010 – 2012.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *