W Grodnie odnaleziono cenny skarb. Do kogo należał?

16 kwietnia 2018

„Tytoń fajkowy specjalny”

Podczas prac remontowo – budowlanych budynku № 3 przy ulicy 2 – Trudowoj (Robotniczej) w Grodnie, robotnicy znaleźli na jego poddaszu blaszane pudełko po tytoniu, a w nim prawdziwe skarby. Informacje podał portal Hrodna.life wyjaśniając, że podczas okupacji niemieckiej budynek znajdował się na terytorium getta, stąd duże prawdopodobieństwo, że kosztowności ukryli tam grodzieńscy Żydzi.

Budynek został zbudowany w 1894 roku, jego właścicielem był Żyd, Chaim. W czasie II wojny światowej dom był położony na terenie getta w Grodnie.


„Żartowaliśmy, że znajdziemy coś”, mówi Oleg Razin, właściciel budynku.


„Kiedy kupowaliśmy ten opuszczony dom, wiedzieliśmy, że jest niezwykły i ma swoją historię. Początkowo, w 1894 roku, był to budynek parterowy, a po wielkim pożarze właściciel dobudował jeszcze jedną kondygnację. Gdy go kupowałem, moi koledzy żartowali, że jeśli będziemy go rozbierać, to na pewno coś znajdziemy. I popatrzcie, jak to się stało”.

Skarb znalazł robotnik budowlany Władimir Strakowicz.


„Zdejmowałem część dachu, dostrzegłem skrzyneczkę. Na początku nie zwracałem na nią uwagi, a potem się przyjrzałem i otworzyłem ją. A tam złoto: różne monety, łańcuchy, pierścienie i inne kosztowności. Byłem w szoku.

Kierownik wezwał przedstawicieli muzeum historyczno – archeologicznego muzeum i milicję. Według pierwszych szacunków pracowników muzeum znaleziony skarb przedstawia sporą wartość. Najprawdopodobniej został ukryty przez grodzieńskich Żydów w czasie okupacji niemieckiej w latach 1941-1943”, tłumaczy portalowi Władimir..

Dokumenty sporządzone w języku polskim. Prawdopodobnie potwierdzenie odbioru zamówionego towaru na ul. Szeptyckiego ?

fragment dokumentu (umowy?) w języku polskim

Skarb z domu przy ulicy 2-Trudowoj to drugie znalezisko w ostatnim czasie w Grodnie. Na początku 2016 roku przy ulicy Antonowa, w trakcie przebudowy starego domu, budowniczowie znaleźli kryjówkę ze złotymi monetami i pierścieniami, na których widniały żydowskie napisy.

Skarb z Antonowa przekazano państwu, a eksperci oszacowali jego wartość na kilka tysięcy dolarów. Połowa kwoty została przekazana właścicielowi i zespołowi budowniczych, którzy skarb znaleźli.

Jeszcze w czasach radzieckich, w starych domach w centrum Grodna od czasu do czasu znajdowano skrytki z biżuterią.

Przed wybuchem II wojny światowej Żydzi stanowili 42% mieszkańców Grodna będąc najliczniejszą grupą narodowościową na terenie miasta. (W całym powiecie grodzieńskim najliczniejsza grupę stanowili Polacy – 70 proc. – dane według ostatniego przed wojną spisu ludności). W latach 1939–1941 miasto znajdowało się pod okupacją sowiecką, jednak w czerwcu 1941 po silnym bombardowaniu dzielnicy żydowskiej zostało zajęte przez wojska niemieckie.

15 października 1941 wydano zarządzenie o obowiązku pracy dla mężczyzn (od 14 do 60 lat) i kobiet (od 14 do 55). W listopadzie 1941 ogłoszono powstanie dwóch odrębnych gett na terenie miasta oddalonych od siebie o ok. 2 km. Getto nr 1 przeznaczone dla osób przydatnych gospodarce III Rzeszy założono w centralnej części miasta wokół synagogi – na jego terenie umieszczono ok. 15 tys. Żydów. Getto nr 2 powstało na terenie podmiejskiej Słobódki (pomiędzy obecnymi ulicami Kosmonautów, Lidzkiej i Antonowa), w jego obrębie zamknięto 10 tys. Żydów uznanych za niezdolnych do pracy.

Kresy24.pl/wikipedia/hrodna.life.ab

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi W Grodnie odnaleziono cenny skarb. Do kogo należał?

  1. józef III Odpowiedz

    16 kwietnia 2018 w 15:29

    zaraz o to wystąpi nowojorskie grono …

  2. Matrix Odpowiedz

    16 kwietnia 2018 w 18:43

    to Skarb ukryty przez Żydów z Nowego Yorku,gdzieś około tysięcznego roku. Jak powszechnie wiadomo,żydzi osiedlili się w Ameryce Północnej i Południowej na długo przed przybyciem Indian.Żydzi przypłynęli do Ameryki po sprowadzeniu Aborygenów do Australii gdzieś około 40 000 lat temu. W tym czasie częściowo podbili Marsa i drugą stronę Księżyca, gdzie do dzisiaj zarządzają tą satelitą wspólnie z uciekinierami z Niemiec.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *