Ukrainiec skazany przez rosyjski sąd na Krymie na 6,5 roku więzienia

16 lutego 2018

Rosjanie twierdzą, że Andrij Zachtej dopuścił się m.in. sabotażu, podrabiania dokumentów, nielegalnego zakupu państwowych odznak i pieczątek, przemytu broni. Oprócz więzienia rosyjscy sędziowie w Symferopolu na anektowanym Krymie skazali jeszcze Zachteja na grzywnę w wysokości 220 tys. rubli (równowartość ok. 3,9 tys. dolarów).

Zachtej oraz inny Ukrainiec, Jewhen Panow, zostali zatrzymani w sierpniu. Rosyjskie władze podawały wtedy, że planowali dokonać ataków terrorystycznych na Półwyspie Krymskim. Proces Panowa odbywa się oddzielnie.


Zachtej, który z zawodu jest malarzem malarzem-szpachlarzem, przyznał się do czynów, za które go skazano. Jak nieoficjalnie podaje Radio Swoboda, przyznał się w ramach ugody, by uniknąć dużo bardziej surowego wyroku.

Kijów nazywa to zatrzymanie i proces „prowokacją”.


W sumie w rosyjskich więzieniach przebywa ok. 30 obywateli Ukrainy, na ogół zatrzymanych na Krymie, część z nich została wywieziona do Rosji, jak reżyser z Krymu Oleg Sencow.

Oprac. MaH, rferl,org

ilustracja: letmypeoplego.ua

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *