„Ukraina jest bardzo wysoko na liście polskich priorytetów”

9 lipca 2016

duda-poroszenko

To, że odbyło się spotkanie -Ukraina, było inicjatywą prezydenta Polski, Andrzeja Dudy. Cieszymy się, że ta inicjatywa znalazła poparcie u wszystkich członków spotkania – mówił w sobotę podczas konferencji prasowej prezydencki minister Krzysztof .

Prezydent rozmawiał w sobotę z Prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką. Następnie uczestnicy szczytu – Prezydent RP i pozostali szefowie państw i rządów dyskutowali na temat Ukrainy na specjalnym spotkaniu.


– Cieszymy się, że sesja zakończyła się przyjęciem kompaktowego wsparcia dla Ukrainy – powiedział dziennikarzom Sekretarz Stanu w KPRP Krzysztof Szczerski.

Jak poinformował minister Szczerski, podczas spotkania bilateralnego prezydenci omawiali m.in. kwestie związane z współpracą wojskową. Jako wzór takiej współpracy wskazano funkcjonowanie polsko-litewsko- ukraińskiej brygady. – Jest to inicjatywa, która pokazuje, w jaki sposób można praktycznie realizować współpracę w dziedzinie wojskowej, która łączy kraje paktu z Ukrainą i to rzeczywiście podnosi poziom obronności Ukrainy poprzez szkolenia, wspólne ćwiczenia wojsk – zaznaczył.


– Prezydent Andrzej Duda docenił gest prezydenta Ukrainy, który oddał w hołd ofiarom rzezi wołyńskiej (Petro Poroszenko złożył wiązankę kwiatów i zapalił znicz przed pomnikiem ofiar zbrodni na Skwerze Wołyńskim na warszawskim Żoliborzu – red.). Pan prezydent szczególnie o tym wspomniał, mówiąc, że jest to dobry krok na drodze do tego, żeby uzyskać w relacjach dwustronnych polsko-ukraińskich, w dziedzinie historii znaczący postęp – powiedzial min. Szczerski.

– Prezydenci Polski i Ukrainy uznali, że będą wspólnie obchodzić 25-lecie niepodległości Ukrainy. Andrzej Duda zdecydował się na odwiedzenie Kijowa. Ponadto polski prezydent spotka się z korpusem dyplomatycznym Ukrainy. My z kolei zapewniamy, że zrobimy wszystko, by Petro odwiedził Polskę w rocznicę uznania przez nasz kraj niepodległości Ukrainy. Przypominam, że jako pierwszy kraj uznał niepodległość Ukrainy – mówił minister.

Obaj panowie rozmawiali również o współpracy w sferze gospodarczej, finansowej i militarnej. Spotkanie Poroszenki i Dudy pokazuje, że jesteśmy w stanie zrozumieć wzajemną wrażliwość na problemy dotyczące Ukrainy. Cieszymy się z gestu prezydenta Poroszenki, który oddał hołd polskim ofiarom rzezi wołyńskiej – podkreślił Krzysztof Szczerski.

Pytany, czy polski prezydent rozmawiał z Poroszenką o ewentualnym udziale Polski w rozmowach pokojowych dotyczących konfliktu na Ukrainie minister Szczerski powiedział: Dzisiaj naszym zadaniem jako całego świata, który życzy dobrze niepodległości Ukrainy, jest dopilnowanie wypełnienia porozumień mińskich jako pierwszego kroku do tego, aby otrzymać trwały pokój na Ukrainie.

Zapewnił, że Ukraina jest bardzo wysoko na liście polskich priorytetów w polityce międzynarodowej. Jak zaznaczył, prezydent Andrzej Duda z każdym ze swoich rozmówców mówi o pokoju na Ukrainie. – A więc w tym sensie Polska jest jednym z aktywnych uczestników dyskusji szerszej niż tylko format normandzki czy porozumienia mińskie, dotyczącej przyszłości Ukrainy – powiedział minister Szczerski.

Kresy24.pl/prezydent.pl, PAP

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

17 odpowiedzi „Ukraina jest bardzo wysoko na liście polskich priorytetów”

 1. Wołyń1943 Odpowiedz

  9 lipca 2016 w 21:03

  W polityce nie ma niczego za darmo. Co dostajemy od Ukrainy za to chorobliwe wręcz, i nader szkodliwe dla polskiej racji stanu, polskiej gospodarki i pozycji Polski w Europie, poparcie? Lampkę za 10,00 PLN zapaloną na Skwerze Wołyńskim… Dalszy komentarz jest zbyteczny. Polska głupota nie zna granic!

 2. Kicia Odpowiedz

  9 lipca 2016 w 21:23

  Mam nadzieję że znowu będą flagi banderowskie a Duda powie nic się nie stał.o …..

 3. tagore Odpowiedz

  9 lipca 2016 w 21:25

  Nie zauważyłem żadnej wzmianki o ofercie dla Polski ze strony Ukrainy.

 4. Michał Mieczysław Odpowiedz

  9 lipca 2016 w 22:24

  Brawo Prezydent Duda,

  najjaśniejszy punkt naszej dyplomacji!

  • Barnaba Odpowiedz

   10 lipca 2016 w 12:56

   No właśnie nieźle Wam się udaje manipulować, a Duda w to brnie. Żebyśmy i my byli Waszym priorytetem to by był jakiś krok w kierunku współpracy. A tak nihil novi. Wszystko po staremu…

  • Pafnucy Odpowiedz

   11 lipca 2016 w 09:42

   Zgadza się. „Waszej dyplomacji” bo nie polskiej.

 5. lew Odpowiedz

  9 lipca 2016 w 23:16

  Dudzie pozostanie poparcie tylko ukropów, o czym swiadczy wpis ukropa Michał Mieczysław.

  • Michał Mieczysław Odpowiedz

   10 lipca 2016 w 10:07

   Co jeśli jestem Polakiem znającym podstawy dyplomacji, i któremu szczyt NATO zwołany z uwagi na nowe wyzwania po agresji Moskowii na Ukrainę, jakoś nie umknął uwadzę?

   Poza tym mam dość tego haniebnego ataku trolli kremlowsko-ormiańskich na PIS, jaki ma miejsce w ostatnich dniach.

   • Barnaba

    10 lipca 2016 w 13:02

    Cały czas wciskasz nam kit że jesteś jednym z nas i uzurpujesz sobie prawo do decydowania kto jest Polakiem a kto trolem moskiewskim. Nienawidzisz wszystkiego co moskiewskie za wyjątkiem jednego: stalinowskiej aneksji Kresów, której nigdy nie potępiłeś. Dlaczego? Bo straciliśmy my a Wy na tym się obłowiliście. Wszyscy wiemy kim jesteś i jaką rolę tutaj odgrywasz.

   • SyøTroll

    11 lipca 2016 w 10:12

    Michale Mieczysławie – nie jesteś Polaniem a już na pewno nie nie posiadającym kresowych korzeni, nawet jakby tak dokładnie przemyśleć sprawę nie jesteś zwolennikiem demokratyczne, jednej i europejskiej spokojnej Ukrainy, tylko właśnie ukropem, (lub jak wolisz wrzątkiem).

    Ps
    Panie Barnaba, może się i nie urodziłem na Kresach, może i moi przodkowie „dobrowolnie” je porzucili, by po Powstaniu Styczniowym nie wyjechać na długą, długa wycieczkę na białe niedźwiedzie, ale mimo wszystko, mimo że to już nie moja ziemia nie życzę jej i jej obecnym mieszkańcom źle. Może pan to zrozumieć ? Są dwie drogi rewizjonistyczna i nierewizjonistyczna…

   • Barnaba

    11 lipca 2016 w 15:23

    @
    SyøTroll:
    Obecnym mieszkańcom? Ale którym? Tym, którzy wynaradawiają czy tym, którzy są wynaradawiani? Bo życzyć można dobrze tym, którzy cierpią pod okupacją np żeby się jak najszybciej skończyła lub tym, którzy tą okupację prowadzą żeby im się przyjemnie i miło tą okupację prowadziło. Bo życzyć wszystkim wszystkiego co najlepsze to życzyć im status quo bo dla jednych i drugich dobre życzenia znaczą co innego.

 6. miki Odpowiedz

  9 lipca 2016 w 23:42

  Zupełna zgoda-wspierać aczkolwiek bardzo rozważnie.Pisałem ponad rok temu ,że czas pokaże iż w porozumienia mińskie nie warto było wchodzić i wyszło na moje. Nie chcieli nas Rosjanie, Niemcy i samym Ukraińcom też na tym nie zależało. I co się okazało? Na szczęście 🙂 🙂 🙂

 7. Henryk Odpowiedz

  10 lipca 2016 w 11:07

  Zgadzam się, że Rosja prowadzi złowrogą grę, ale w takim razie należy zadać pytanie, jaką grę prowadzi obecnie Ukraina ? Propagowanie faszystowskich idei Bandery, gloryfikowanie UPA i OUN, to jaka jest ta gra ? W Kijowie nadano jednej z głównych ulic nazwę Stepana Bandery, a niedługo kolejna będzie nosić nazwę Romana Szychewycza, więc o co chodzi Ukraińcom ? Najdziwniejsze jest jednak to przymykanie przez polskich polityków i nasz rząd, oczu na to wszystko w jakim kierunku idą Ukraińcy. Kto, więc się w Polsce boi prawdy o Wołyniu ? Komu zależy na tuszowaniu faktów o dokonanym na Polakach ludobójstwie z niewyobrażalnym, bestialskim okrucieństwem ? Czyżby nasze elity polityczne i struktury państwowe tak mocno zostały poprzenikane przez Ukraińców ??? I jeszcze Duda ma pojechać na rocznicę niepodległości Ukrainy ! Po co ? Aby zalegitymizować w ten sposób wrogie nastawienie Ukraińców wobec Polski i fałszywe prawdy historyczne o UPA i OUN??? W piątek Poroszenko składał w Warszawie kwiaty pod pomnikiem polskich ofiar Wołynia!! Obejrzyjcie zdjęcia z tej niby-uroczystości. Wymiar i rozmiar tego wydarzenia, to było kolejne naplucie Polakom w twarz i to na polskiej ziemi. A Duda oficjalnie docenia „gest” Poroszenki !!! To jest po prostu skandal. Czy aby na pewno tylko Rosja prowadzi złowroga grę ?? I zanim mnie obsobaczycie tutaj, to rozejrzyjcie się w necie, a z pewnością zrozumiecie, jaki „wrzód” rośnie nam przy wschodniej granicy !!!

 8. black flag Odpowiedz

  10 lipca 2016 w 14:33

  ,,,, celem Polski to odzyskanie bylych granic IRP i pchniecie kacapow jak najdalej ,,,, to jest glowny cel Warszawy ,,jak widac amerykanie i chinczycy nie maja problemu z tym ,, Polska wlasnie wciagnela US i Chiny do gry /podzialu kacapow ,,,,co teraz robi polski rzad to madra dyplomacja ,,,, politycy do polityki , historycy do histori ,,,,cel jest jeden zniszczyc bandycki gang na Kremlu ,,,a Polacy z Ukraincami sie dogadaja , wyjscia nie ma ,,,tylko potrzebna dobra wola , nie klamstwo.

 9. JURIJ RUSKI BANDYTA Odpowiedz

  10 lipca 2016 w 14:40

  KONIEC KREMLOWSKICH DZIECIOBÓJCÓW… })

  • Pafnucy Odpowiedz

   11 lipca 2016 w 09:45

   Kremlowskich ??? http://pikio.pl/hanba-chory-bal-ukraincow-danie-miesne-rzez-wolynska-tort-z-porabanym-noworodkiem/

   • JURIJ RUSKI BANDYTA

    11 lipca 2016 w 16:38

    TAK, KREMLOWSKICH DZIECIOBÓJCÓW, MORDERCÓW PONAD 40 TYSIĘCY DZIECI… CAŁKIEM NIEDAWNO… })

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *