Ukraina gotowa uwolnić 23 Rosjan w zamian za uwolnienie 23 Ukraińców przez Rosję

29 czerwca 2018

Taką propozycję przedstawiła na konferencji prasowej w Moskwie ukraińska rzecznik praw człowieka Ludmyła .

O możliwości wymiany więźniów rozmawiali parę tygodni temu telefonicznie prezydenci Rosji Władimir Putin i Ukrainy Petro Poroszenko. Po tej właśnie rozmowie do Rosji  przyjechała Ludmyła Denisowa. Wpuszczono ją, ale nie pozwolono jej spotkać się z ukraińskimi więźniami politycznymi (w zamian za to jej rosyjskiej odpowiednik zagwarantowano odwiedzenie skazanych na Ukrainie Rosjan). O rosyjskich perypetiach ukraińskiej rzecznik i o ukraińskich więźnia politycznych pisaliśmy między innymi tutaj, tutaj, tutaj, tutaj i tutaj.


wyraża głębokie rozczarowanie i zaniepokojenie tym, że humanitarna misja rzeczników praw człowieka, którzy mieli odwiedzić obywateli na Ukrainie i w Federacji Rosyjskiej, została upolityczniona i zablokowana przez Rosję” – oświadczyła Denisowa. Zaoferowała jednak, że państwo ukraińskie jest gotowe „wziąć do siebie przetrzymywanych obywateli w ramach procedury ekstradycji”. W zamian za to, jak powiedziała, jest gotowa wydać Rosji 23 obywateli Rosji, skazanych na karę więzienia za przygotowywanie zamachów, szpiegostwo, działalność militarną przeciwko Ukrainie itd.

Wcześniej Denisowa mówiła też, że państwo rosyjskie skrywa prawdę o prawdziwym stanie zdrowia więzionych obywateli Ukrainy. Jest ich około 70, to etniczni Ukraińcy albo Tatarzy krymscy. Najbardziej znany więzień polityczny to porwany na Krymie reżyser Ołeh Sencow.
Oprac. MaH, unian.net
fot. CC BY-SA 4.0
Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *