Te dzieci uczą się jęz. polskiego wbrew zakazom białoruskiej władzy!

12 stycznia 2018

11 stycznia, w prywatnym domu prezes oddziału  w Raduniu Haliny Żegzdryń został uroczyście otwarty ośrodek nauczania języka polskiego. Naukę rozpoczęło tu 22 miejscowych dzieciaków. Władze rejonu werenowskiego nie chciały dopuścić, aby w szkole państwowej w Raduniu, w którym – podobnie jak w całym rejonie – przytłaczającą większość mieszkańców stanowią , był wykładany  polski- informuje portal znadniemna.pl.

Naturalne pragnienie raduńskich Polaków, aby młode pokolenie pobierało naukę mowy ojczystej postanowiła zaspokoić prezes miejscowego oddziału ZPB Halina Żegzdryń, organizując nauczanie języka polskiego w swoim prywatnym mieszkaniu.


Pomieszczenie mieszkalne, zaadaptowane pod salkę lekcyjną, niestety nie jest w stanie pomieścić wszystkich raduńskich , pragnących uczyć się języka przodków, więc liczbę uczniów Szkoły Społecznej Języka Polskiego przy Oddziale ZPB w Raduniu jej organizatorka ograniczyła do dwudziestu dwóch.

Na uroczystości obecni byli goście w osobach konsula generalnego RP w Grodnie Jarosława Książka oraz prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys, której towarzyszyli członkowie Zarządu Głównego ZPB Irena Biernacka i Andrzej .


Podopieczni Haliny Żegzdryń przedstawili gościom program artystyczny, na który złożyło się śpiewanie polskich piosenek, kolęd i pastorałek, recytowanie wierszy polskich poetów oraz gra na instrumentach muzycznych.

Kresy24.pl za znadniemna.pl/ zdjęcia Andrzeja Zaniewskiego/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

4 odpowiedzi Te dzieci uczą się jęz. polskiego wbrew zakazom białoruskiej władzy!

 1. Ula Odpowiedz

  12 stycznia 2018 w 15:44

  Po tym co sie dzieje na Bialorusi, na Litwie mozna powiedziec, ze Ukraincy w latach 40 przewidzieli przyszlosc i dlatego wyrzneli Polakow. Bo Polskosci nie da sie stlamsic, zawsze wyplynie na wierzch. Tylko tam gdzie nie ma Polakow, nie ma Polskosci.

  Brawo Rodacy. Jak was czasami ogladam, to mam wrazenie, ze jestescie wiekszymi PATRIOTAMI, niz niektorzy mieszkajacy w Polsce. Wy od konca XVIII utrzymujecie polskosc pomimo niesprzyjania wladz panujacych nad terenami, na ktorych mieszkacie. Od ostatnich rozbiorow Polska byla na waszych terenach tylko 20 lat w XX wieku, a wy ciagle jestescie POLAKAMI.

 2. Kresowiak Odpowiedz

  13 stycznia 2018 w 16:47

  A no, uczą się polskiego i kto za to ma dostać kasę z RP? Borys czy Gawin czy Malewicz czy Porzecki?
  Kto?

 3. MISZA Odpowiedz

  15 stycznia 2018 w 18:19

  a gdzie są społeczne szkoły nauki języka polskiego ?
  jak długo jeszcze pracownicy konsulatów polskich będą
  uczyli dzieci na Białorusi za duże pieniądze ? nie wstyd Pani Konsul w Brześciu ?

 4. apud Odpowiedz

  17 stycznia 2018 w 17:46

  Niedlugo zrobia z nich dzieci wrzesinskie. Bywam regularnie na Bialorusi i nie ma zadnego zakazu nauki polskiego. Nie ma wogole jakis ograniczen w wolnosci slowa. Internet dostepny tak jak wszedzie. Nie wiem skad ta propaganda.
  A to, ze na Lukaszenke nie mozna nic zlego powiedziec to chyba normalne. Krolowej w Anglii czy prezydenta w USA, w krajach, ktore sa na calym swiecie przedstawiane jako demokratyczne i wolne od wszelkich ograniczen, tez nie mozna krytykowac.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *