Saber Strike 18 i Baltops 18. Ponad 20 tysięcy żołnierzy z ponad 20 krajów ćwiczy w regionie Bałtyku

4 czerwca 2018

Wczoraj rozpoczęła się aktywna faza tegorocznych manewrów Saber Strike, a dziś ćwiczenia na Bałtyku Baltops. Oprócz sojuszników z biorą w nich udział żołnierze także z takich krajów jak , czy .

Tegoroczna edycja Saber Strike odbywa się na Litwie, Łotwie, w Estonii i w Polsce. Manewry potrwają do 15 czerwca, a ich organizatorem i głównym uczestnikiem są siły lądowe . Ceremonia otwarcia ósmej edycji tych ćwiczeń odbyła się w Wilnie. jako państwo gospodarz będzie głównym terenem manewrów. To największe w historii niepodległej Litwy manewry wojskowe na jej terenie.


Udział Izraela w Saber Strike 18 to pierwszy przypadek, gdy wojska z tego kraju biorą udział w manewrach NATO. NATO podkreśla oficjalnie, że manewry nie są skierowane przeciwko Rosji.

wystawiła drugą pod względem liczebności reprezentację żołnierzy (ok. 5 tys.), a także 1000 pojazdów i jednostek sprzętu wojskowego. W ćwiczeniu biorą udział wielonarodowe grupy bojowe NATO, stacjonujące w regionie w ramach wzmocnienia wschodniej flanki. W sumie w Saber Strike zaplanowano udział 18 tys. żołnierzy z 19 krajów.


Wojska mają sprawdzać i doskonalić działania logistyczne, w tym przerzut wojsk, oraz typowo bojowe. W Polsce będą ćwiczone głównie marsze drogowe, przeprawy promowe, operacje powietrzno-desantowe i taktyczne desanty śmigłowcowe. Polskie i amerykańskie lotnictwo przećwiczy misje bliskiego wsparcia działań naziemnych z powietrza.

Dziś na Morzu Bałtyckim rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Baltops 18. Tegoroczne manewry obejmują tereny państw leżących nad Morzem Bałtyckim oraz przestrzeń powietrzną Polski, Litwy, Łotwy, Finlandii i Szwecji.W tym roku, po raz pierwszy w historii, zorganizowanie fazy przygotowawczej manewrów powierzono Litwie, dlatego już kilka dni temu blisko 40 okrętów wpłynęło do portu w Kłajpedzie.  W manewrach w sumie weźmie udział blisko 5 tys. żołnierzy z 22 krajów, prawie 50 okrętów wojennych, 60 samolotów.

I Saber Strike, i Baltops potrwają do 15 czerwca.

Oprac. MaH, deon.pl, polskieradio.pl

fot. twitter.com/Forsvaret‏

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Saber Strike 18 i Baltops 18. Ponad 20 tysięcy żołnierzy z ponad 20 krajów ćwiczy w regionie Bałtyku

  1. jerzy rakus Odpowiedz

    5 czerwca 2018 w 09:16

    i od Lotwy sie zacznie, NATO vs Rosja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *