Rosja to nasz geopolityczny rywal, na kompromis nie ma szansy

25 stycznia 2016

polska-rosja

Wizyta w Moskwie nie jest żadnym dowodem na ocieplenie relacji polsko-rosyjskich. Z tym kierownictwem państwa rosyjskiego będzie bardzo trudno zawierać kompromisy – powiedział w Radiu TOK FM szef polskiego MSZ Witold pytany o wyniki wizyty wiceministra Marka Ziółkowskiego w Moskwie i rozmów z jego rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Titowem.

– Biliście na alarm, m.in. w tej rozgłośni, że jak PiS dojdzie do władzy, to będzie wojna z Rosją. A skoro takiej wojny nie ma,  próbujecie odwrócić kota ogonem i snujecie jakieś koncepcje, że dojdzie do sojuszu z Putinem – ironizował minister w reakcji na komentarze, że PIS próbuje się na wzór Węgier dogadać z Putinem. – Przestańmy opowiadać o takich bzdurach! Rosja jest państwem, które jest geopolitycznym rywalem UE oraz  i nie ma szansy na kompromis.


Odnosząc się do przetrzymywania przez Rosję wraku polskiego samolotu, Witold Waszczykowski stwierdził, że im dłużej Rosjanie trzymają wrak, tym dłużej przekonują, że Rosja ma coś do ukrycia, Poinformował, że przedstawiciele Polski będą rozmawiać o tej sprawie na forum międzynarodowym i że takie rozmowy już zostały rozpoczęte.

Do piątkowego spotkania na polsko-rosyjskich konsultacjach w Moskwie odniósł się również prezydencki minister Krzysztof . Zaznaczył, że warunkiem dialogu z Rosją jest powrót do podstawowej zasady –  przestrzegania prawa międzynarodowego.


– My nie chcemy się konfrontować na prawo silniejszego z Rosją, my chcemy z Rosją prowadzić rozmowy na rzecz odprężenia, ale pod warunkiem przestrzegania prawa. Dzisiaj Rosja jest krajem, który prawa międzynarodowego nie przestrzega – powiedział minister Szczerski dodając, że w kontekście relacji z Rosją muszą być pewni własnego bezpieczeństwa. – O jego poziomie w naszym regionie ma decydować sama w ramach NATO, a dziś poziom bezpieczeństwa dyktowany jest przez stronę rosyjską w tym regionie, a nie przez nas — podkreślił minister.

– Ważne jest to, że nie zrywamy kanałów komunikacji, że te rozmowy ze stroną rosyjską będą kontynuowane w różnych formatach. Budujemy możliwość podjęcia dialogu ze stroną rosyjską – powiedział w TVP Info Krzysztof Szczerski.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

8 odpowiedzi Rosja to nasz geopolityczny rywal, na kompromis nie ma szansy

 1. ktośtam Odpowiedz

  25 stycznia 2016 w 15:26

  Nie rozumiem, jaki jest sens prowadzić dialog, jednocześnie mówiąc, że „warunkiem dialogu z Rosją jest powrót do przestrzegania prawa”, „nie ma szans na kompromis” i „PiS nie próbuje się na wzór Węgier dogadać z Putinem”. To na czym właściwie polegały piątkowe rozmowy i co chcieli osiągnąć jeśli nie chcieli dogadać się? Weszła polska delegacja, wygłosiła ultimatum, rzuciła Putinowi kilka epitetów i wyszła, czy co?

 2. Syøtroll Odpowiedz

  25 stycznia 2016 w 17:30

  Zatem kiedy my, w ramach NATO, dyktujemy Rosji i Rosjanom warunki bezpieczeństwa, to jest to zgodne z prawem międzynarodowym, zaś kiedy nam „dyktuje” Rosja – nie. A Rosjanie mają się z tym pogodzić, że są słabsi dobrowolnie , albo pod naciskiem, naszego (natowskiego) „prawa”. W ten sposób pan Szczerski widzi ‚dialog”z Rosją – niby nie z pozycji siły, ale … „sad sądem a sprawiedliwość musi być po naszej stronie”.

  • gegroza Odpowiedz

   25 stycznia 2016 w 18:47

   A co niby my im dyktujemy ? To Rosja łamie wszelkie umowy na czele z gwarancjami dla Ukrainy….

   • SyøTroll

    26 stycznia 2016 w 10:48

    Co dyktujemy ? Przedstawiamy operację karną ukraińskich władz przeciw ukraińskim obywatelom jako obronę przed „obcą” interwencją, popieramy branie rosyjskich zakładników byle tylko zabezpieczyć się przed rosyjską „agresją”. Próbujemy narzucić Rosji nasz punkt widzenia, a przypominam że polska dyplomacja jako pierwsza uznała Janukowycza (demokratycznie wybranego prezydenta, obalonego przez „rewolucję godności”), za byłego prezydenta, zaś post-majdaniarskie władze za legalne. Jako jedyny kraj unijny (wspólnie z Ukraina i USA) nawoływaliśmy do nałożenia sankcji na Rosję, za interwencję humanitarną na Krymie i dyplomatyczną reprezentację na arenie międzynarodowej autonomistów z Donbasu, zwanych również „separatystami” i „terrorystami”. Popieramy czystki etniczne i bezhołowie, ponieważ jest to wodą na młyn dla naszej mainstreamowej (i nie tylko) propagandy.Widzimy naruszanie prawa międzynarodowego jedynie w wykonaniu Rosji, nie zaś „naszych sojuszników”, których uważamy, za z definicji niezdolnych do naruszeń jego norm. I dziwimy się że nasza dyplomacja jest traktowana podrzędnie.
    Rosja faktycznie jest geopolitycznym rywalem i tylko to jest prawdą. Żeby do kompromisu doszło, muszą go pragnąć obie strony, z co poradzić skoro nasza nie chce.

 3. black flag Odpowiedz

  25 stycznia 2016 w 20:18

  ,,,Polska sobie radzi bez Rosji ,,,jezeli Rosja upadnie to Polska powstanie . Polsce nie potrzebna silna Rosja ,,,,Polska ma takie polozenie ze musi byc przywodca w tej czesci europy czy chce czy niechce ,,,,tak juz jest ,,,

 4. Pafnucy Odpowiedz

  26 stycznia 2016 w 00:50

  Krzysztof Szczerski zaznaczył, że warunkiem dialogu z Rosją jest powrót do podstawowej zasady – przestrzegania prawa międzynarodowego. A czy promowanie nazizmu i symboli nazistowskich przez UPAińców, mordowanie rosyjskiej ludności cywilnej Donbasu przez prywatne bataliony ochotnicze Kołomojskiego czy strzelanie przez banderowców do ludzi na majdanie jest przestrzeganiem prawa międzynarodowego ?

 5. Pafnucy Odpowiedz

  26 stycznia 2016 w 01:29

  Jak Rosja to rywal to zobaczcie „przyjaciół” z bandersyfu: http://www.kresy.pl/wydarzenia,europa-zachodnia?zobacz/ukrainiec-w-bestialski-sposob-zamordowal-polska-rodzine-we-wloszech-foto-18- ;
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/jest-areszt-dla-ukrainca-ktory-potracil-13-latke-i-zbiegl-z-miejsca-wypadku

 6. wolodia Odpowiedz

  26 stycznia 2016 w 03:50

  bedzie powazny pozar w zabudowaniach gdzie trzymaja wrak samolotu z katastrofy smolenskiej
  spali sie tak mocno ze wyparuje jak samolot usa z sep 11 ktory rozbil sie o budynek pentagonu
  z wraku samolotu zostanie popiol i zero dowodow
  ruskie powiedza sorki lachy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *