Rosja, Białoruś, Ukraina. Polska kieruje wnioski w sprawie masowych zabójstw Polaków w latach 1937-1938

11 sierpnia 2017

Wnioski pionu śledczego do prokuratur Ukrainy, Rosji i Białorusi o pomoc prawną w sprawie mordów ludności polskiej w ramach tzw. „operacji polskiej” NKWD będą gotowe jeszcze  w tym miesiącu.

IPN we wstępnym wniosku będzie chciał poznać m.in. listy ofiar,  nazwiska funkcjonariuszy NKWD uczestniczących w zbrodniach, ich zakres obowiązków, przebieg pracy i dowiedzieć się, czy jeszcze żyją oraz ustalić miejsca, gdzie dokonywano egzekucji – informuje Rzeczpospolita. Zapyta też, w których archiwach znajdują się materiały dotyczące procesu podejmowania decyzji w sprawie „operacji polskiej”, np. rozkazy i polecenia służbowe,


Już wiadomo, że szczątki ofiar znajdują się nie tylko w znanych od lat miejscach masowych egzekucji: w Kuropatach na Białorusi, Bykowni oraz Winnicy na Ukrainie. Mogą się znajdować także m.in. na uroczysku Sandarmach w rosyjskiej Karelii, Lewaszowie koło Sankt Petersburga, Butowie koło Moskwy i Nikolskim Lesie, ale również w pobliżu ukraińskiego Witebska, Żytomierza i miasta (d. ).

Kresy24.pl/rp.pl (HHG)


Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *