Richard Pipes nie żyje

17 maja 2018

Do wieczności odszedł dzisiaj profesor Richard , pochodzący ze spolonizowanej żydowskiej rodziny historyk osiadły w Ameryce, wykładowca Uniwersytetu Harvarda, jeden z najwybitniejszych znawców historii zarówno carskiej, jak i sowieckiej Rosji; politolog, doradca prezydenta USA Ronalda Reagana.

Richardem Pipesem – w szczególności jego „Rosją Carów” – zaczytywałem się na studiach do tego stopnia, że to z jego książek wywodzi się wiele moich poglądów na temat naszego potężnego i niebezpiecznego sąsiada na Wschodzie.


Imponował mi dyscypliną intelektualną. Wielu jest piszących historyków, którzy wobec ogromu faktów nie są w stanie nad nimi zapanować i, albo uciekają w przyczynkarstwo, albo, nie potrafiąc określić, jaką rangę każdy z nich posiada – tworzą niekonkluzywne, wielosetstronicowe elaboraty.

Pipes, umiejąc wydobyć te elementy w dziejach, które decydowały o zmianie rzeczywistości, sprawiał że jego książki były, że posłużę się cytatem z innego klasyka: „dobrze opowiadającymi się opowieściami”. Albowiem prawdą jest to, że humanista, pisząc prace naukowe, ma obowiązek napisać je ładnie.


Niekiedy bywał – mówię to z perspektywy człowieka, który dostrzega istnienie w polskiej tradycji lewicy niepodległościowej – zbyt radykalny, określając – jak uczynił to w broszurze pt. „” – wszystkie ugrupowania odwołujące się do socjalizmu jako komunę, bądź jej forpocztę.

Ale w tej antybolszewickiej pasji znać było dawnego krzyżowca, nie uznającego – jak my dzisiaj – zgniłych kompromisów i dialogu międzykulturowego, który – bywa – nie tylko donikąd nie prowadzi, ale wręcz wydaje jednego protagonistę w ręce drugiego.

Takim właśnie – mądrym i walecznym – zapamiętamy Ciebie, Profesorze.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Richard Pipes nie żyje

  1. wujek53 Odpowiedz

    18 maja 2018 w 19:26

    Odszedł wspaniały Człowiek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *