Rekordowo niski kurs hrywny do euro i rubla

12 stycznia 2018

12 stycznia oficjalny przelicznik waluty ukraińskiej na unijną był dziś najniższy w historii.

Jak informuje agencja informacyjna UNIAN w mijającym dniu za jedno euro trzeba było nad Dnieprem zapłacić 34,63 hrywny. To oznacza, że za zupełnie przyzwoitą pensję wysokości 5000 UAH w kantorze dostanie się niecałe 100 „junckerów”, czyli trochę ponad 600 złotych.


Poprzedni najniższy stosunek hrywny do euro, zanotowany 26 lutego 2015 roku wyniósł 34,04 : 1. To że obie daty: to znaczy tamtejsza i dzisiejsza pochodzą z początku roku nie jest przypadkiem. Ma na to wpływ kumulacja wydatków budżetowych w końcu roku, która, zwiększając podaż pieniądza na rynku, nieuchronnie prowadzi do jego dewaluacji.

Rekordowy – bądź bliski rekordowego – jest też stosunek hrywny do rubla. Moja hipoteza, dlaczego tak się dzieje, jest następująca: silna emigracja z Ukrainy do Rosji – o czym mówi się nie wiele, wszakże często mowa o całych rodzinach – prowadzi do dalszej wyprzedaży narodowej waluty.


Zresztą, jeśli wejść na stronę NBP i zobaczyć zmianę kursu hrywny do złotówki na przestrzeni ostatniego miesiąca – widać ten sam trend. O ile 13 grudnia stosunek obydwu był jak 0,1316, dzień po Bożym Narodzeniu już 0,1260, o tyle dzisiaj wyniósł on już tylko 0,1204.

Telesfor

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

9 odpowiedzi Rekordowo niski kurs hrywny do euro i rubla

 1. observer48 Odpowiedz

  13 stycznia 2018 w 07:16

  Niech liżą tyłek Niemcom, to niedługo potrzebny będzie funt hrywien na jedno euro i ani się obejrzą, jak zostaną szkopsko-kacapskim kondominium pod starozakonnym zarządem powierniczym dostarczającym taniej siły roboczej produkującej na miejscu z kacapskich surowców połprodukty dla niemieckiego przemysłu. Z Polską się szkopom ni udało, więc Makrela i jej poprzednik Schroeder „postawili” na Ukrainę pod oszukańczym przywództwem Poroszenki.

 2. Mike Odpowiedz

  13 stycznia 2018 w 08:55

  papierowy tygrys, ale banderowcy rządzą.

 3. 2kbb Odpowiedz

  13 stycznia 2018 w 12:58

  Ukraina jest w trudnej sytuacji .Przez opór w reformowaniu kraju, z powodu korupcji, czy wreszcie braku prywatyzacji, inwestycji zagranicznych i reformy struktur państwowych, dzisiejsze zdobycze wynikające z pracy i transferów pieniężnych emigrantów są zagrożone i zaprzepaszczone. W ostatnich kilku miesiącach bardzo osłabiła się Hrywna co nie jest pozytywne z punktu widzenia spłaty zadłużenie jakie musi spłacić Ukraina. Jedynie co trzyma ten kraj to zniesienie wiz do EU i możliwość pracy dla młodych ludzi którzy już dawno wyszliby na ulicę … Jednak Ukraina tak jak w okresie międzywojennym ma gigantyczną niedowagę do krajów będących już w EU takich jak Polska , Rumunia Węgry czy Słowacja… To będzie powodować jeszcze przez wiele lat napięcia i zniechęcenie do reform samych Ukraińców… Wojna w Donbasie im będzie dłużej trwać, tym będzie stwarzać więcej problemów… Putin to potomek mentalności mongolskiej i bizantyjskiej… Rosjanie to zbrodniczy naród…

 4. i-95 Odpowiedz

  13 stycznia 2018 w 13:42

  zawsze mowie ze kacapy i ukraincy nigdy nie dorosna do Polski , Polakow , nigdy.,,

 5. Basia Odpowiedz

  13 stycznia 2018 w 16:41

  Ukraina przygotowuje reformę finansową i planuje zamienić hrywnę na banderę. Jeden bander będzie równy jednemu euro.

 6. Kresowiak Odpowiedz

  13 stycznia 2018 w 16:50

  Należy wprowadzić tam złoty! I to, jak najszybciej. Ukraińców i banderowców zastapić Polakami. Stworzyć drugi Rząd Rzeczypospotitej Polskiej, polski.

 7. Matrix Odpowiedz

  14 stycznia 2018 w 17:02

  kto by chciał kupić ten bande..wski szmelc

 8. Darek Odpowiedz

  14 stycznia 2018 w 19:48

  Przy kilkunastoprocentowej inflacji i permanentnym deficycie handlowym osłabianie sie hrywny jest naturalnym procesem. Ale teza jakoby oslabieniu do rubla była winna migracja do Rosji jest z gruntu nieprawdziwa. Siłę lokalnej waluty mierzy się wzgledem jednej z najważniejszych (dolar, euro czy ostatnio juan). Polska ma największe obroty ze strefą euro więc kurs dolara jest pochodną pary EUR/USD, a do rubla USD/RUB. Dokładnie ten mechanizm jest w przypadku Ukrainy lecz nie mam pewnosci do jakiej waluty zależy, pewnie podstawą jest kurs euro.

 9. Czokoligarcha Odpowiedz

  14 stycznia 2018 w 22:08

  Banderowski PiS znowu da 5 mld zł a na KRESOWIAKOW 0 zl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *