Prezydent Turcji z wizytą w Polsce: podpisano pięć ważnych umów

17 października 2017

w ramach oraz relacje Ankary z UE to jedne z tematów rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem, który składa wizytę w Polsce.

jest bardzo ważnym krajem na Bliskim Wschodzie, a wszystko to, co dzieje się w tym regionie, konflikty, które tam mają miejsce, są dla pokoju światowego kluczowe – szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zwrócił uwagę na rolę Polski, która od przyszłego roku obejmie niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ: – Jest niezwykle ważne, żeby poznać turecką optykę na sytuację – podkreślał Szczerski przed spotkaniem prezydentów.


Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z Recepem Tayyipem Erdoganem prezydent Andrzej Duda poinformowal, że rozmowy dotyczyły współpracy wojskowej, gospodarczcej i kulturalnej, ale również członkostwa Turcji w UE.

–  popierała i popiera starania Turcji o wstąpienie do Unii Europejskiej, do której Turcja od wielu lat aspiruje. Odbyliśmy dzisiaj z panem prezydentem także na ten temat bardzo szczerą rozmowę – powiedział Andrzej Duda. Dodał, że rozmawiał z Erdoganem również o sytuacji wewnętrznej Turcji po po próbie zamachu stanu, do jakiej w Turcji doszło w zeszłym roku. Prezydent RP wyraził nadzieję, że drogi Turcji i UE będą nadal podążały w tym samym kierunku i że efektem wspólnego podążania będzie pełne członkostwo Turcji w UE.


– Turcja jest niezwykle istotnym partnerem UE, jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa europejskiego. Tego chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważną rolę z uwagi na swoje miejsce geopolityczne, jak również ze względu na potencjał zarówno gospodarczy, jak i militarny, odgrywa dzisiaj Turcja – podkreślił Andrzej Duda. Recep pozytywnie zareagował na te słowa, zwrócił się jednak do przywódców unijnych: „Nie wódźcie nas dalej za nos. Jeśli chcecie przyjąć Turcję do UE – zróbcie to. Jeśli nie – powiedzcie. Chciałbym usłyszeć jasną deklarację”.

Podczas spotkania prezydentów mowa była również o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO i integralności Ukrainy.

– Mówiłem prezydentowi, że zależy mi na wsparciu Turcji, jeżeli chodzi o politykę Sojuszu Północnoatlantyckiego, jeżeli chodzi o wzmacnianie wschodniej flanki NATO. Zgodziliśmy się, że Ukraina absolutnie jest zasadniczym celem, do jakiego powinno zmierzać NATO i . Także, aby Ukraina odzyskała swoją integralność terytorialną i aby agresja rosyjska na Ukrainę zakończyła się tym, że Ukraina odzyska kontrolę nad swoimi granicami, zgodnie z umowami międzynarodowymi i zgodnie z prawem międzynarodowym- zaznaczył prezydent Duda.

Przed konferencją obu prezydentów doszło do podpisania pięciu ważnych umów międzyrządowych. Prezydent RP Zwrócił uwagę, że od 2011 r. obroty gospodarcze pomiędzy Polską a Turcją wzrastają co najmniej o 5 proc. rocznie i w 2016 r. było to ponad 6 mld euro. – Trzeba mieć też świadomość tego, że potencjał obydwu naszych krajów jest znacznie większy. Mam nadzieję, że stabilizująca się sytuacja w Turcji, po dramatycznych wydarzeniach, które miały miejsce w ubiegłym roku, pozwoli na intensyfikację wzajemnych relacji gospodarczych i że w perspektywie najbliższych 4-5 lat będziemy w stanie te obroty gospodarcze zwiększyć do ponad 10 mld euro”
– podkreślił prezydent RP.

Kresy24.pl/prezydent.pl, wPolityce.pl, PAP (HHG)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Prezydent Turcji z wizytą w Polsce: podpisano pięć ważnych umów

 1. Bogna Odpowiedz

  18 października 2017 w 09:09

  Bratanie się z Erdoganem w obecnej sytuacji to hańba!!!

  • jubus Odpowiedz

   18 października 2017 w 10:33

   A niby dlaczego? Nie lubię Turków, ani Erdogana, ale gdy patrzę na Zachód i tzw. „Demokrację”, z chęcią ściskam kciuki dla prezydenta Erdogana. Mam nadzieje, że Turcja szybko porzuci idiotyczną drogę do Eurokołchozu, wyjdzie z NATO i przywróci karę smierci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *