Prezydent RP z wizytą w Wietnamie. Zostanie podpisanych szereg umów rządowych i biznesowych

27 listopada 2017

Spotkanie Prezydenta RP z wietnamskimi absolwentami polskich uczelni. Fot.: Jacek Szymczuk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką w dniach 27-30 listopada składają oficjalną wizytę w Wietnamie. Prezydent Polski będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, który odwiedzi po szczycie APEC. Andrzej Duda spotka się z prezydentem i premierem Wietnamu. Wizycie towarzyszy misja gospodarcza 65 polskich przedsiębiorców, którzy wezmą udział w forum gospodarczym oraz w spotkaniach biznesowych.

Na perspektywy rozwoju i potencjał wietnamskiego rynku wskazał polski rząd, wymieniając Wietnam wśród pięciu rynków szczególnie ważnych dla aktywizacji polskiego eksportu. Jak poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof , w trakcie wizyty zostanie podpisanych szereg umów międzyrządowych, m.in. porozumienie między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP a Ministerstwem Edukacji i Kształcenia Socjalistycznej Republiki Wietnamu oraz  o współpracy gospodarczej, w tym umowa między rządem RP a rządem Socjalistycznej Republiki Wietnamu o współpracy finansowej. Zostaną podpisane również umowy biznesowe.


Prezydent Andrzej Duda podczas swojej wizyty otworzy Forum Biznesu Polska-Wietnam i wygłosi tam przemówienie poświęcone relacjom gospodarczym. Weźmie też udział w uroczystym otwarciu Zagranicznego Biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Ho Chi Minh. Zadaniem Biura jest wspieranie ekspansji polskich firm m.in. poprzez organizowanie misji gospodarczych oraz tworzenie kampanii promocyjnych i medialnych.

Minister Szczerski zauważył, że Wietnam w ciągu ostatnich lat może pochwalić się jednym z najwyższych wskaźników wzrostu spośród państw azjatyckich (w 2016 r. 6,1 proc.), a także notował dynamiczny wzrost wymiany handlowej. Jak zaznaczył, władze w Hanoi prowadzą politykę otwierania gospodarki na z zagranicy. Według prezydenckiego ministra ważnym wydarzeniem, które może zdynamizować także relacje gospodarcze z Polską, będzie wejście w życie umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a Wietnamem przewidziane na 2018 rok.


Szef prezydenckiego gabinetu poinformował, że Andrzej Duda będzie również rozmawiał z wietnamskimi partnerami na tematy związane z polityką bezpieczeństwa, także w kontekście niestałego członkostwa Polski w RB . (Więcej informacji o wizycie na oficjalnej stronie Kancelarii Prezydenta RP).

Kresy24.pl/prezydent.pl, PAP (HHG)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *