Prezydent Duda leci do Chin: „Polska zamierza odegrać istotną rolę”

22 listopada 2015

duda andrzej-prezydent

22 – 27 listopada 2015 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej złoży wizytę państwową w Chińskiej Republice Ludowej. Weźmie udział w szczycie Środkowo-Wschodnia – .

Podczas rozpoczynającej się w poniedziałek wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach zaplanowany jest udział w forum gospodarczym państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin oraz spotkania z najwyższymi przedstawicielami władz Państwa Środka. „Jedziemy do Chin budować nowe drogi i mosty współpracy, głównie gospodarczej, między Środkową Europy a Chinami” – powiedział prezydencki minister Krzysztof . W tym zadaniu zamierza odegrać istotną rolę.


„Mimo dużej różnicy potencjałów, dużej odległości geograficznej i Polska, i Chiny uczestniczą w tej samej światowej gospodarce” – powiedział Szczerski. Podkreślił, że podczas spotkań prezydent będzie działał na rzecz polsko-chińskiego zbliżenia gospodarczego: pozyskania inwestycji chińskich w Polsce, „kapitału dla polskiego skoku rozwojowego, o którym w expose mówiła premier Beata Szydło”.

Przekazem prezydenta na forum gospodarczym „16+1” będzie hasło: „Środkowa Europa to jedność w różnorodności”. Szczerski zwrócił uwagę, że każdy z krajów regionu ma własne, do pewnego stopnia konkurencyjne interesy z krajami azjatyckimi. Jednocześnie – zaznaczył – prezydent promuje współpracę inwestycyjną w regionie, która ma prowadzić do większej spójności.


Decyzję ws. obecności na grupie „16+1” prezydent podjął na początku swojej kadencji. Prezydentowi będą towarzyszyć wiceministrowie gospodarki i spraw zagranicznych.

Szczerski powiedział, że rozmowy polityczne prezydenta będą głównie dyskusją o warunkach stabilności pokoju oraz obecnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa światowego. Dodał, że rozmowy będą dotyczyły także relacji Unia Europejska-Chiny i „dialogu społecznego” między nimi.

Szczerski poinformował, że Polska podniesie podczas rozmów temat ubiegania się przez Polskę o status niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. „Opinia i przychylność wszystkich, zwłaszcza stałych członków RB jest kluczowa” – ocenił Szczerski. Powiedział, że Polska jest także zainteresowana uczestniczeniem w pracach roboczych w ramach grupy G20. „Chcemy coraz bardziej włączać się w obieg decyzyjny i dyskusyjny dotyczący przyszłości gospodarki światowej z racji rosnącego polskiego potencjału” – powiedział Szczerski. Zapowiedział, że ten temat także zostanie przez stronę polską podjęty podczas rozmów z Chińczykami.

Podkreślił, że decyzji politycznych po stronie polskiej i chińskiej wymagają m.in. koncepcja inwestycji infrastrukturalnych w ramach”Jednego Pasa i Jednego Szlaku”. „W tej sprawie w Chinach ma zostać podpisane memorandum” – poinformował. Projekt „Jednego Pasa i Jednego Szlaku” zakłada budowę i modernizację sieci połączeń lądowych i morskich między UE a Chińską Republiką Ludową. Częścią „nowego jedwabnego szlaku” jest uruchomione w 2013 r. kolejowe połączenie towarowe łączące Łódź i Czengdu.

Decyzji politycznych wymaga także kolejna duża inwestycja, czyli Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). To nowa chińska inicjatywa, która ma być alternatywą dla międzynarodowych instytucji finansowych zdominowanych przez USA, jak czy oraz motorem inwestycji infrastrukturalnych i rozwoju gospodarczego Chin. w sierpniu zgodził się na przystąpienie naszego kraju do AIIB. Decyzja ta będzie jednak wymagała ratyfikacji z udziałem parlamentu i prezydenta. Ostateczny termin złożenia dokumentu ratyfikacyjnego upływa 31 grudnia 2016 r. „To ważne, żeby realnie mieć wpływ na decyzje, na proces decyzyjny, który będzie się w ramach tego banku dokonywać. To jeszcze przed nami” – zaznaczył Szczerski. Dla prezydenta bardzo ważne są także relacje społeczne, naukowe i kulturalne między Polakami i Chińczykami.

W programie wizyty m.in.: Otwarcie przez Prezydenta RP Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego, spotkanie z Merem Szanghaju Yang Xiong, spotkanie premierem ChRL Li Keqiang, udział w inauguracji Szczytu Państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin oraz Forum Gospodarczego 16 + 1 (wystąpienie w Centrum Taihu w Suzhou), ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping  w Wielkim Pałacu Ludowym, spotkanie z Przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping, podpisanie dokumentów w obecności Prezydenta RP i Przewodniczącego ChRL, spotkanie przewodniczącym Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych ChRL Zhang Dejiang, spotkanie Polakami mieszkającymi w Chinach.

Kresy24.pl/wGospodarce.pl/PAP

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

9 odpowiedzi Prezydent Duda leci do Chin: „Polska zamierza odegrać istotną rolę”

 1. luki Odpowiedz

  22 listopada 2015 w 12:11

  PAn Duda to prawdziwy PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ!!!!

 2. SyøTroll Odpowiedz

  22 listopada 2015 w 13:04

  Miejmy nadzieję że nasz nowy prezydent nie wpakuje nas w jakieś nowe kłopoty, jak poprzedni, oraz że ta chęć odegrania jakiejś – jakiejkolwiek roli nie jest po prostu polityczną odmianą „parcia na szkło”.

  • Demaskator Odpowiedz

   23 listopada 2015 w 11:50

   nie pisz „nasz” jak nie twój i pozdrów Putina swojego.

 3. black flag Odpowiedz

  22 listopada 2015 w 15:01

  to wszystko ok , a o rozbiorze Rosji tez beda gadac z Pekinem ,,,jak dlugo mozna czekac?

  • miki Odpowiedz

   22 listopada 2015 w 20:14

   To jeszcze nie ten moment………ale bądź cierpliwy……niebawem będziemy i o tym rozmawiać

  • observer48 Odpowiedz

   22 listopada 2015 w 21:00

   Niech żyje polsko-chińska granica na Uralu!

  • SyøTroll Odpowiedz

   23 listopada 2015 w 07:26

   Na rozbiór Rosji ? Jeszcze długo na razie Rosja jest Pekinowi potrzebna potrzebna w jednym kawałku.

 4. olek Odpowiedz

  22 listopada 2015 w 16:18

  Patrzcie patrzcie jadą do komunistów się dogadywać

 5. Demaskator Odpowiedz

  23 listopada 2015 w 11:57

  Polska leży w ważnym miejscu względem przyszłego szlaku handlowego z Chinami. Jak P. Duda dobrze to rozegra to gra jest warta świeczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *