11 listopada, w samo południe, w Mauzoleum Marszałka Józefa Piłsudskiego na Starej Rossie odbędą się, jak co roku na Litwie, uroczyste obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wieńce przy płycie Twórcy Niepodległej Polski złożą w tym dniu przedstawiciele polskich placówek dyplomatycznych, Związku Polaków, innych polskich organizacji i szkół oraz harcerze.
Obchody narodowego święta Polski rozpoczęły się na Litwie już 8 listopada. Polacy mieszkający na historycznej Laudzie spotkali się w Centrum Wielokulturowym w Kiejdanach i Centrum Kultury w Krokach na koncercie Orkiestry Dętej z Chludowa. W sobotę, 9 listopada, orkiestra zagrała świątecznie również w Poniewieżu.
W niedzielę, 10 listopada, społeczność polska Kowna uczciła święto uczestnictwem w Mszy świętej w kościele karmelitów pw. Św. Krzyża i koncertem.
W parafiach na Wileńszczyźnie, gdzie odbywają się nabożeństwa w jęz. polskim, tej niedzieli Polacy modlili się w niedzielę w intencji Rzeczypospolitej.
10 listopada obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uświetnił też uroczysty koncert w Ławaryszkach i koncert „Powstała by żyć” w Rudominie, gdzie wystawę towarzyszącą uroczystościom w zorganizowało Litewskie Stowarzyszenie Historii Wojennej ,,Zapomniani żołnierze’’. Gośćmi obchodów w Rudominie byli m.in. lider AWPL, europoseł Waldemar Tomaszewski, sekretarz ZPL, wiceminister kultury Litwy Edward Trusewicz, konsul generalny RP na Litwie Stanisław Cygnarowski oraz senator RP Mieczysław Augustyn.
11 listopada, jak co roku, na wileńską Rossę, do Mauzoleum Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbędą się główne obchody święta, przybędą, oprócz przedstawicieli polskich organizacji na Litwie i polskich placówek dyplomatycznych, również uczestnicy XIX Sztafety Niepodległości Dyneburg-Zułów-Rossa, organizowanej przez Wileński Hufiec Maryi im. Pani Ostrobramskiej.
Sztafeta nawiązuje do szlaku polskich bojów o niepodległość i granice, które toczono na terenie Wileńszczyzny w latach 1918-1920, od Kampanii Łatgalskiej po walki o Wilno. Po drodze uczestnicy sztafety odwiedzą miejsca pamięci narodowej: polskie cmentarze wojskowe w Duksztach Ignalińskich, Nowych Święcianach i Święcianach.
Na Rossie dołączą do nich także harcerze z Polski oraz uczestnicy Rajdu Katyńskiego, aby złożyć wspólnie wieńce przy płycie Marszałka.
Kresy24.pl/Wilnotek.lt, zw.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!