„Powinno być nie gorzej, niż na Łyczakowie”. Władze Żytomierza odnowią polski cmentarz

22 czerwca 2018

 

Główny architekt miasta, Jurij Bezborodow, ogłosił dzisiaj początek prac nad przywróceniem polskiej nekropolii jej dawnego blasku. Informacja pojawiła się na portalu -online (https://zhitomir-online.com).


Nie ciesząc się taką sławą, jak inne cmentarze na Kresach, przede wszystkim ww. Łyczaków we Lwowie, czy wileńska Rossa, rzymskokatolicka nekropolia w Żytomierzu, założona w roku 1801 pozostaje ważnym miejscem dla polskiej historii i kultury. Spoczywają tu  m.in. rodzice i siostra Ignacego Jana Paderewskiego, krewni Stanisława Moniuszki oraz Ignacego Jana Kraszewskiego. Pochowano tu także znanego kompozytora Juliusza Zarębskiego.

„Wczoraj w departamencie [tak w oryginale] odbyło się spotkanie z przedstawicielem przedsiębiorstwa komunalnego „Speckombinat” na temat stanu polskiego cmentarza. Razem opracujemy program prac konserwatorskich dla ratowania tego obiektu, będącego zabytkiem architektury, pomnikiem historii oraz miejscem pamięci. W grę wchodzi odnowienie krypt, oświetlenia oraz węzła sanitarnego. Efekt powinien być nie gorszy, niż na Łyczakowie” – powiedział architekt Bezborodow.


Restauracja cmentarza po upadku komunizmu była finansowana z różnych źródeł, w tym ze środków pozostających w gestii polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Znowu jednak dały o sobie znać takie, a nie inne rozłożenie priorytetów, faworyzujące inne obiekty. Informację, że w renowację włącza się strona ukraińska należy uznać za bardzo dobrą, również ze względów politycznych.

Telesfor

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *