Od 15 kwietnia z ramówki jedynej polskiej telewizji dostępnej na Litwie znika audycja „Wilnoteka”, poświęcona sprawom Polaków na Litwie, Wilna i Wileńszczyzny oraz stosunkom polsko-litewskim.
Decyzję zarządu TVP „Wilnoteka” otrzymała tuż przed świętami wielkanocnymi. To efekt decyzji Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które postanowiło wycofać się z dotychczasowego finansowania telewizji dla Polonii i Polaków na świecie.
Zamiast 11 mln złotych (wsparcie na takim poziomie utrzymywano od 6 lat!) MSZ przyznał Telewizji Polonia… 2 mln złotych, co władze TVP uznały za kpinę. Próby osiągnięcia porozumienia między kierownictwem MSZ a kierownictwem Telewizji Polskiej S.A. okazały się bezowocne. (…) Wraz „Wilnoteką” znika z anteny m.in. legendarna już audycja promująca poprawną polszczyznę, którą od lat na antenie TVP prowadził prof. Jan Miodek, mianowicie „Słownik polsko@polski”. Jaki będzie dalszy los pozbawionej własnego oblicza i charakteru TVP Polonia? Także nie wiadomo – czytamy na portalu wilnoteka.lt.
Wydaje się, że los „Wilnoteki”, jak i całej Telewizji Polonia, zależy obecnie od samej TVP, wciąż zależy też od porozumienia między władzami TVP a kierownictwem MSZ. W dużym stopniu zależy jednak także od samych widzów i środowisk polonijnych na całym świecie. Jeżeli będą oni bezczynnie przyglądać się stopniowemu likwidowaniu WŁASNEJ telewizji, to jedynie kwestią czasu będzie, gdy kierownictwo nadawcy publicznego uzna misję TVP Polonia za „zakończoną” i „decyzją zarządu” zamknie antenę, której tylko techniczne utrzymanie i koszty reemisji w poszczególnych krajach sięgają kilkudziesięciu milionów złotych – komentuje wilnoteka.lt.
W przypadku Litwy oznacza to, że jedyna polska telewizja, dostępna free air, czyli w otwartym (bezpłatnym) cyfrowym przekazie naziemnym, zniknie z ekranów w momencie, gdy jej dostępność i oglądalność są największe: przez dwadzieścia lat była reemitowana w analogowym przekazie naziemnym wyłącznie w Wilnie i na Wileńszczyźnie, dziś jest dostępna w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, także wokół największych miast kraju – Kowna, Kłajpedy, Szawel, Poniewieża, a to oznacza, że może ją oglądać ponad 80 procent mieszkańców Litwy!
Zapewniamy jednak, że portal nie zniknie z Państwa monitorów. Nadal z pasją będziemy pokazywać Wilno i Wileńszczyznę, prezentując – zgodnie z naszym hasłem – polski punkt widzenia na Litwie!- piszą redaktorzy portalu wilnoteka.lt.
Kresy24.pl/wilnoteka.lt
Więcej: „Wilnoteka” znika z anteny TVP Polonia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!