W obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy podpisana została umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską i USA. Podpisy pod dokumentem złożyli Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i Sekretarz Stanu USA Michael Pompeo. Mike Pompeo odbywa podróż po Europie, wcześniej był w Czechach i Słowenii.
Na mocy umowy do Polski przyleci tysiąc amerykańskich żołnierzy. W Polsce będzie utworzone również wysunięte dowództwo V Korpusu Armii Lądowej Stanów Zjednoczonych. Na jego lokalizację wyznaczono Poznań. Łącznie z grupą 4,5 tysięcy żołnierzy przysłanych przez poprzedniego prezydenta Baracka Obamę, w Polsce będzie 5,5 tysiąca Amerykanów, którzy mają stacjonować na zasadzie rotacyjnej.
Jak poinformowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Obrony Narodowej Polska – podobnie jak inne państwa, które goszczą u siebie wojska amerykańskie – zapewni bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, corocznie określane ilości paliwa, a także wybrane elementy wsparcia w magazynowaniu sprzętu i uzbrojenia oraz obsłudze wykorzystywanej infrastruktury. Szacunkowy koszt tych działań dla wojsk USA stale obecnych w Polsce wyniesie około 500 mln zł rocznie. Baza w której stacjonować będą Amerykanie jak i sami żołnierze mają być wyłączeni spod polskiej jurysdykcji.
Prezydent zaznaczył, że porozumienie to wymierne wzmocnienie polskiego bezpieczeństwa. – I wierzę, że przełoży się na inne aspekty polsko-amerykańskiej współpracy, w tym na współpracę gospodarczą – mówił Andrzej Duda. – Więcej bezpieczeństwa oznacza więcej pewności inwestowania, więcej możliwości rozwijania się gospodarczo – akcentował.
Prezydent podkreślił, że wizyta w Polsce amerykańskiego sekretarza stanu ma wielkie znaczenie z dwóch powodów – praktycznego i symbolicznego. Z punktu widzenia symbolicznego, ponieważ ma miejsce w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, w której – jak przypomniał – brali udział także amerykańscy piloci 7. eskadry, którzy wspierali obronę Rzeczpospolitej przed bolszewikami. Wskazywał, że porozumienie o wzmocnionej współpracy obronnej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi przenosi nas na kolejny, jeszcze bardziej wzmocniony etap współpracy właśnie obronnej, militarnej.
Odbyła się też rozmowa prezydenta Polski z sekretarzem stanu USA.
– Rozmowa prezydenta z sekretarzem stanu USA Michaelem Pompeo poświęcona była w całości sytuacji na Białorusi; politycy rozmawiali o możliwych scenariuszach wydarzeń; Polska i USA wspierają suwerenną i niepodległą Białoruś i wzywają do wejścia na drogę do politycznego rozwiązania obecnej sytuacji po zaprzestaniu przemocy wobec społeczeństwa i zwolnienia więźniów – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Więcej na ten temat tutaj.
Oprac. MaH, prezydent.pl,polskieradio24.pl
fot. Grzegorz Jakubowski, prezydent.pl




Dodaj swój komentarz