Polscy naukowcy przyjechali do Mińska, czy przyjedzie też prezydent Duda?

22 czerwca 2018

Artur i prof. Elżbieta Smułkowa – pierwsza RP na Białorusi.

– To wielki zaszczyt być wśród ludzi, którzy kochają swój język, którzy rozumieją nasze sąsiedztwo. Być wśród tych, którzy chcą, aby i Białorusini żyli w atmosferze przyjaźni i dobrosąsiedzkich stosunków”- powiedział nowo mianowany ambasador RP na Białorusi Artur Michalski, w swoim pierwszym wystąpieniu publicznym.

Dyplomata wystąpił podczas otwarcia konferencji „Białorusko-polskie związki językowe, literackie, historyczne i kulturalne” poświęconej 220-leciu urodzin Adama Mickiewicza.


W cyklicznej konferencji z udziałem wybitnych białorutenistów, historyków, językoznawców z Białorusi i Polski wzięła również udział pierwsza ambasador RP w niepodległej Białorusi prof. Elżbieta Smułkowa. Uroczyste otwarcie odbyło się na Wydziale Filologicznym Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego.

 


W piątek uczestnicy konferencji dokonają objazdu po miejscach pamięci związanych z Adamem Mickiewiczem m.in. odwiedzą , i Jezioro . W trakcie konferencji odczytanych zostanie kilkadziesiąt referatów, głównie związanych z twórczością Adama Mickiewicza i jej znaczeniu dla Polaków i Białorusinów. Odrębna sekcja będzie poświęcona przypomnienia dorobku badaczu folkloru, kultury i języka białoruskiego Józefowi i Antoninie Obrębskim, którzy prowadzili pionierskie badania etnosocjologiczne m.in. na Polesiu.

organizowana corocznie została wsparta przez w Mińsku .

Obecny na konferencji ambasador Artur Michalski nie złożył jeszcze listu uwierzytelniającego na ręce Aleksandra Łukaszenki, ceremonia ma się odbyć w przyszłym tygodniu. Bez oficjalnej akredytacji szef placówki ma pewne ograniczenia w działalności dyplomatycznej, min. wstrzymuje się od udzielania wywiadów.

Mimo to dziennikarz Radia Svaboda zapytał ambasadora, o wizytę na Białorusi prezydenta Andrzeja Dudy. Jak informowaliśmy, polski prezydent otrzymał zaproszenie do udziału w uroczystości odsłonięcia pomnika ofiar nazizmu, w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym w Trościeńcu Małym pod Mińskiem. Ceremonia zaplanowana jest na 29 czerwca, a udział w niej mają wziąć prezydenci Niemiec, Austrii, Izraela, Czech oraz Polski.

Według Artura Michalskiego nie jest wciąż przesądzone, czy prezydent na przybędzie, w Mińsku na razie czeka na ostateczną decyzję z Warszawy. Jeśli decyzja będzie na tak, to polski prezydent złoży wizytę w sąsiednim kraju po raz pierwszy od ponad 22 lat. Ostatni raz z roboczą wizytą na Białorusi (w rezydencji Wiskule w Puszczy Białowieskiej) był Aleksander (marzec 1996), w 1993 roku  z oficjalną wizytą w Mińsku był też Lech .

Kresy24.pl/svaboda.org/msz.gov.pl/ba

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *