– To wielki zaszczyt być wśród ludzi, którzy kochają swój język, którzy rozumieją nasze sąsiedztwo. Być wśród tych, którzy chcą, aby Polacy i Białorusini żyli w atmosferze przyjaźni i dobrosąsiedzkich stosunków”- powiedział nowo mianowany ambasador RP na Białorusi Artur Michalski, w swoim pierwszym wystąpieniu publicznym.
Dyplomata wystąpił podczas otwarcia konferencji „Białorusko-polskie związki językowe, literackie, historyczne i kulturalne” poświęconej 220-leciu urodzin Adama Mickiewicza.
W cyklicznej konferencji z udziałem wybitnych białorutenistów, historyków, językoznawców z Białorusi i Polski wzięła również udział pierwsza ambasador RP w niepodległej Białorusi prof. Elżbieta Smułkowa. Uroczyste otwarcie odbyło się na Wydziale Filologicznym Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego.
W piątek uczestnicy konferencji dokonają objazdu po miejscach pamięci związanych z Adamem Mickiewiczem m.in. odwiedzą Zaosie, Nowogródek i Jezioro Świteź. W trakcie konferencji odczytanych zostanie kilkadziesiąt referatów, głównie związanych z twórczością Adama Mickiewicza i jej znaczeniu dla Polaków i Białorusinów. Odrębna sekcja będzie poświęcona przypomnienia dorobku badaczu folkloru, kultury i języka białoruskiego Józefowi i Antoninie Obrębskim, którzy prowadzili pionierskie badania etnosocjologiczne m.in. na Polesiu.
Konferencja organizowana corocznie została wsparta przez Instytut Polski w Mińsku .
Obecny na konferencji ambasador Artur Michalski nie złożył jeszcze listu uwierzytelniającego na ręce Aleksandra Łukaszenki, ceremonia ma się odbyć w przyszłym tygodniu. Bez oficjalnej akredytacji szef placówki ma pewne ograniczenia w działalności dyplomatycznej, min. wstrzymuje się od udzielania wywiadów.
Mimo to dziennikarz Radia Svaboda zapytał ambasadora, o wizytę na Białorusi prezydenta Andrzeja Dudy. Jak informowaliśmy, polski prezydent otrzymał zaproszenie do udziału w uroczystości odsłonięcia pomnika ofiar nazizmu, w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym w Trościeńcu Małym pod Mińskiem. Ceremonia zaplanowana jest na 29 czerwca, a udział w niej mają wziąć prezydenci Niemiec, Austrii, Izraela, Czech oraz Polski.
Według Artura Michalskiego nie jest wciąż przesądzone, czy prezydent Andrzej Duda na Białoruś przybędzie, ambasada w Mińsku na razie czeka na ostateczną decyzję z Warszawy. Jeśli decyzja będzie na tak, to polski prezydent złoży wizytę w sąsiednim kraju po raz pierwszy od ponad 22 lat. Ostatni raz z roboczą wizytą na Białorusi (w rezydencji Wiskule w Puszczy Białowieskiej) był Aleksander Kwaśniewski (marzec 1996), w 1993 roku z oficjalną wizytą w Mińsku był też Lech Wałęsa.
Kresy24.pl/svaboda.org/msz.gov.pl/ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!