Z mińskiej katedry archidiecezjalnej wyruszyła w poniedziałek piesza pielgrzymka do Budsławia. W dniach 5-6 lipca w Sanktuarium odbędą się jubileuszowe uroczystości 400 – lecia obecności Cudownego Obrazu Matki Bożej – Patronki Białorusi.
Przed wyjściem na pielgrzymkowy szlak Metropolita Mińsko – Mohylewski Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz odprawił w katedrze Mszę świetą i udzielił pątnikom specjalnego błogosławieństwa. Kierownik pielgrzymki ksiądz Kirył Bardonow otrzymał od niego symboliczną mapę, kompas i gwizdek. Pielgrzymom zaś, hierarcha wręczył krzyż – symbol wiary i nadziei.
Hierarcha zaznaczył, że po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego na Białorusi, świętowany jest jubileusz sanktuarium. O randze tego wydarzenia świadczy obecność na uroczystościach legata papieskiego, Jego Eminencji kardynała Jean-Louis Tauran .
Jako pierwsza, do Budsławia wyruszyła w czwartek pielgrzymka z Baranowicz, następnie z Wilejki, Brasławia, Rakowa, Mińska i Żodino. Do narodowego sanktuarium w Budsławiu przywędrują też greko-katolicy.
Budsław, nazywany białoruską Częstochową, leży 150 km od Mińska. Każdego roku przybywa tu ok. 30 tysięcy pielgrzymów. Kulminacyjnym punktem pielgrzymki jest procesja ze świecami wokół głównego placu miasteczka, po której wierni wracają do świątyni. Odprawianych jest kilka nabożeństw w różnych językach, również po polsku.
Według kroniki budsławskiego klasztoru bernardynów, obraz Matki Bożej Budsławskiej znajduje się w Budzie (dzisiejszym Budsławiu) od 1613 r. W 1598 r. obraz otrzymał od papieża Klemensa VIII wojewoda miński Jan Pac, który szczególnie czcił malowidło i zabierał je wszędzie ze sobą. Po śmierci właściciela, w 1610 r. obraz otrzymał kapelan wojewody Izaak Sołokaj, późniejszy wikariusz w Dołhinowie. W 1613 roku Sołokaj, wzruszony nabożeństwami Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku w budsławskiej świątyni, uległ namowom ojców bernardynów i ofiarował obraz kościołowi.
Umieszczony w drewnianym kościele od samego początku był czczony przez prostych ludzi i wkrótce wsławił się licznymi cudami i łaskami. W 1635 r. został przeniesiony na ołtarz główny. Historia i cuda obrazu od 1617 r. opisał przeor Eleuteriusz Zielejewicz w książce „Zodiak na ziemi”. Pierwszy cud odnotowano w 1617 r., kiedy to odzyskał wzrok pięcioletni niewidomy chłopiec Jozafat Tyszkiewicz, późniejszy znany ojciec karmelita.
W czasach współczesnych obraz Matki Bożej Budsławskiej stał się ogólnobiałoruską świętością, co potwierdziła chociażby jego koronacja 2 lipca 1998 r., której dokonał kardynał Kazimierz Świątek. Od 1992 r. zaczęła odradzać się tradycja pielgrzymowania do Budsławia. Kult Matki Bożej Budsławskiej był bardzo silny w okresie zaboru rosyjskiego i w latach międzywojennych, gdy Budsław znajdował się w granicach Rzeczpospolitej. Świątynia w Budsławiu była jedną z nielicznych na terenach ZSRR, która nie została zamknięta dla wiernych, choć pielgrzymki nie odbywały się. Renesans pielgrzymowania nastąpił w latach 90.
Kresy24.pl/catholic.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!