Ministerstwo Spraw Zagranicznych odwołało ambasadora RP na Litwie Konstantego Radziwiłła. Urząd będzie pełnił do końca lipca. Radziwiłł został ambasadorem w Wilnie w kwietniu ubiegłego roku.
W ostatnim tygodniu pełnienia misji dyplomatycznej na Litwie ambasador Konstanty Radziwiłł gościł najzdolniejszą młodzież z całej Wileńszczyzny. We czwartek, w Ambasadzie RP na Litwie odbyła się uroczysta ceremonia, podczas której listy gratulacyjne i atrakcyjne nagrody wręczono 100 najlepszym tegorocznym maturzystom ze szkół polskich.
Odwołany ambasador przkazał wyrazy uznania dla zdolnej młodzieży, podkreślił też znaczenie Macierzy Szkolnej w procesie kształcenia.
– W takim dniu warto przypomnieć, że to nie jest tak, że oni osiągnęli to bez pomocy. Ta pomoc była – zaczyna się w rodzinie, na drugim miejscu jest, oczywiście, szkoła z ogromnie zaangażowanymi nauczycielami, a także dyrektorami tych szkół, ale to wszystko dzieje się też w pewnym takim otoczeniu zewnętrznym. Dlatego dziękowałem Stowarzyszeniu Nauczycieli Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”, bo to są osoby, które zabiegają o to, żeby były pewne ramy organizacyjne dla całego tego przedsięwzięcia, jakim jest nauczanie w języku polskim. W pewnym sensie można powiedzieć, że to determinacja tych ludzi doprowadziła do tego, że ostatecznie podjęto decyzję, że na Litwie, tak jak w Polsce, można zdawać maturę z języka polskiego. To jest wielki sukces – mówił ustępujący ambasador Polski.
Konstanty Radziwiłł zaznaczył, że polska oświata pomaga w zakorzenieniu pozytywnego postrzegania narodów, mieszkających na Litwie, jako lokalnych obywateli.
– Tożsamość narodowa w żadnym wypadku nie przeszkadza w byciu lojalnym obywatelem swojej ojczyzny. Jestem głęboko przekonany, że ci, którzy chcą nadal być Polakami na Litwie, w żadnym wypadku nie zagrażają Litwie – podkreśla dyplomata.
Ambasador zauważa, że „jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia, żeby oświata w języku polskim na Litwie miała się lepiej”.
– Mniejszość zawsze jest mniejsza. Zwłaszcza poza dużymi miastami, w rejonach, są małe szkoły, które prowadzą nauczanie w języku polskim – musi być wokół nich stworzona taka pewnego rodzaju specjalna troska, żeby ich perspektywą nie było ciągłe zagrożenie likwidacją – zauważył Radziwiłł.
Dodał, że szkoła nie jest tylko placówką edukacyjną, ale pełni też ważne funkcje społeczne.
– Jeśli ta szkoła znika, to w znacznej mierze, zagraża to istnieniu wspólnoty, która jest wokół. Z taką sytuacją mamy do czynienia np. w rejonie trockim, w Połukniu i w Starych Trokach, gdzie wielokrotnie spotykałem się nie z dyrektorami czy nauczycielami tych szkół, ale z rodzicami, którzy z wielką troską mówią o zamiarach likwidacji tych szkół przez władze rejonu. To nie jest dobry kierunek – zaznacza ambasador.
Bardzo słusznym oczekiwaniem, w opinii Konstantego Radziwiłła, jest nadzieja społeczności szkolnej na wspieranie przez Litwę specjalistycznego kształcenia nauczycieli do pracy w szkołach mniejszości narodowych.
– To by było wspaniałe, żeby tak jak w innych dziedzinach, również przyszli poloniści, studiujący na Uniwersytecie Wileńskim czy to Uniwersytecie Witolda Wielkiego, mogli otrzymywać stypendia zachęcające do tego, żeby podjąć pracę właśnie w zawodzie nauczyciela języka polskiego, a także nauczycieli innych przedmiotów w języku polskim. To są cegiełki, z których można zbudować dom, w którym będzie trwała, niezagrożona oświata w języku polskim na Litwie – podsumował dyplomata.
Dodał, że wszystkie te postulaty, o których zapewnienie zabiega polska społeczność na Litwie, są w dużej mierze spełnione w przypadku litewskiej mniejszości w Polsce.
Jednym z pomysłów, gdzie mogłyby zostać zawarte gwarancje, dotyczące oczekiwań polskiej społeczności na Litwie, zdaniem ambasadora, mogłaby być Ustawa o mniejszościach narodowych. LRT.lt przypomina, że rządowy projekt takiej ustawy został przyjęty do rozważania i ma powrócić pod obrady Sejmu podczas sesji jesiennej.
ba za lrt.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!