Sprawa „Białego Legionu” jak czystki stalinowskie na białoruskiej elicie z lat 30.

19 kwietnia 2017

Głośna na Białorusi sprawa „Białego Legionu”, nieistniejącej od lat organizacji, której członkowie oskarżani są przez o przygotowanie zbrojnego zamachu stanu w kraju, przypomina czystki stalinowskie z lat ’30 na białoruskiej elicie, dokonywane przez stalinowskich oprawców, – uważa Zenon , legenda białoruskiej opozycji, który wzywa światową opinię publiczną do zajęcia zdecydowanego stanowiska w obronie prześladowanych.

Według Zanona Paźniaka, sprawa Białego Legionu może być związana z planowanymi na wrzesień manewrami „Zapad – 2017”. Przewodniczący Konserwatywno-Chrześcijańska Partii BNF uważa, że aresztowało wszystkich tych, którzy są w stanie stawić opór rosyjskiej militarnej agresji, a sprawa „Białego Legionu” prowadzona jest na wzór stalinowskich czystek z lat.30 wymierzonych przeciwko „Związkowi Wyzwolenia Białorusi”, gdy GPU (polityczny ) sam wymyślił organizację, aby ukarać białoruskie elity:


– Taka organizacja nie istnieje ( „Biały Legion”), a oni sami już nawet zapomnieli o niej. Ale to są wojskowi, którzy są w stanie władać bronią, patrioci. Jeśli wybuchnie , oni pójdą walczyć, i tylko dlatego postanowili ich zamknąć. KGB cały czas działa w ten sam sposób. W latach 30. wymyślili całą organizację – „Związek Wyzwolenia Białorusi”, a działalność pod tym szyldem przypisywali masie ludzi, wielu intelektualistom, których następnie rozstrzelali To samo dzieje się teraz.

Zenon Paźniak zaapelował do społeczeństwa, by reagowało na areszty niewinnych ludzi. Zwrócił się do Białorusinów żyjących na emigracji o organizowanie wsparcia dla rodzin uwięzionych. Polityk podkreślił przy tym, że stracił nadzieję na zajęcie pryncypialnego stanowiska przez w sprawie antybiałoruskiego reżimu. ym nie mniej diaspora – jego zdaniem, powinna wzywać społeczność międzynarodową, organizacje i władze krajów demokratycznych do reakcji.


W sprawie tzw. „Białego Legionu” znanej również jako „Sprawy Patriotów”aresztowano 35 osób. Część została zwolniona z wiezień KGB po podpisaniu zobowiązania o nieopuszczaniu miejsca zamieszkania, i na procesy oczekuje w swoich domach. 20 osobom postawiono akt oskarżenia z artykułu kodeksu karnego dotyczącego „utworzenia nielegalnej zbrojnej grupy”. Grozi im do 7 lat pozbawienia wolności.

KGB aresztowało 26 osób, odpowiedzą za organizację masowych zamieszek. Wśród nich – obrońca Kuropat

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *