Niesłychane. Białoruskie uniwersytety lepsze od polskich?

8 czerwca 2017

Dwa lata po przyjęciu Białorusi do Procesu Bolońskiego, Białoruski Uniwersytet Państwowy prześcignął wszystkie polskie i litewskie w rankingu najlepszych szkół wyższych, przygotowanym przez brytyjską firmę specjalizującą się w temacie szkolnictwa i studiów zagranicznych – Quacquarelli Symonds. W sumie na liście znalazło się 959 szkół wyższych z całego świata.

Do 2015 roku była jedynym krajem w regionie, który nie uczestniczył w Procesie Bolońskim. Według białoruskich ekspertów, zarządzanie szkolnictwem wyższym pamięta do tej pory czasy radzieckie. Największa bolączką uczelni jest brak autonomii i swobód akademickich. Rektorzy wyższych szkół nadal są wybierani przez Aleksandra Łukaszenkę, w każdej chwili mogą stracić stanowisko gdy baćka uzna, że nie są wystarczająco lojalni i nie spełniają jego linii ideologicznej. zaś, ci najbardziej rozpolitykowani, w każdej chwili muszą się liczyć z tym, że zostaną relegowani.


Tym nie mniej, w światowym rankingu Białoruski Uniwersytet Państwowy uplasował się na 334 miejscu, a  Białoruski Państwowy Uniwersytet Techniczny zajmuje miejsca od 751 do 800.

Uwzględniono w nim też dziewięć uniwersytetów z Polski, w tym Warszawski (411-420 miejsca) i Jagielloński (461-470), sześć uniwersytetów z Ukrainy (najwyższe noty zdobyła uczelnia z Charkowa i Kijowski Uniwersytet im. Tarasa Szewczenki).


W rankingu znalazły się 24 uczelnie z Rosji, min. Moskiewski Uniwersytet Państwowy im. Łomonosowa – na 95 miejscu, a uczelnia z Sankt Petersburga  – na 240 miejscu. Są też cztery litewskie wszechnice; – miejsca 401 dо 410, Technologiczny im. Giedymina — 551-600, Kowieński Uniwersytet Technologiczny— 701 – 800, а Uniwersytet Witolda Wielkiego znalazł się na końcu listy, dzieląc miejsce 801 i kolejne, z innymi uczelniami.

Jak przyznaje brytyjska , na pozycji rankingowej zaważyły opinie ekspertów i pracowników badanej uczelni, indeks cytowań prac naukowych w ciągu ostatnich pięciu lat, ilość studentów przypadających na jednego studenta, liczbę obcokrajowców studiujących w szkole, itd

Pierwsza trójka na liście to; Massachusetts Institute of Technology (MIT), Stanford University, i Harvard University.

 

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Niesłychane. Białoruskie uniwersytety lepsze od polskich?

 1. józef III Odpowiedz

  8 czerwca 2017 w 19:57

  A co was dziwi ? Znam ten uniwersytet. Solidni, pracowici naukowcy z kontaktami w całej Europie.

 2. krzysztof Odpowiedz

  10 czerwca 2017 w 07:10

  Skoro takie dobre uczelnie,tacy wybitni fachowcy tam
  wykładają, to dlaczego tyle nienawiści do wszystkiego
  co po nas pozostało ?????????
  Dlaczego jest taki bajzel na całym wschodzie ???????

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *