Narodowy Dzień Polski podczas Expo 2017 w Astanie (AKTUALIZACJA)

7 września 2017

Narodowy Dzień Polski na targach światowych w stolicy Kazachstanu otworzył prezydent RP Andrzej wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Para prezydencka promowała też kandydaturę Łodzi do organizacji Expo 2022.

Prezydent w swoim wystąpieniu mówił, że w swym pawilonie pokazuje osiągnięcia nawiązujące do tematu przewodniego kazachstańskiej wystawy „ przyszłości”. Wymienił prezentowane polskie osiągnięcia, m.in. czyste technologie węglowe, sposoby wytwarzania energii z biomasy, innowacje w maszynach górniczych, sposoby digitalizacji rynku energii, budynki przyszłości czy sposoby rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Podkreślił, że „inteligentne i nowoczesne poszukiwanie źródeł energii” ma ogromne znaczenie dla suwerenności energetycznej.


Nawiązując do zabiegów Łodzi o organizację Expo w 2022, prezydent powiedział. – Wierzę, że uzyska to prawo, ponieważ polska kandydatura została bardzo starannie przemyślana i przygotowana.

– Aby miasta stawały się atrakcyjnym, przyjaznym i bezpiecznym miejscem dla swoich mieszkańców i odwiedzających, muszą stale się odradzać, odnawiać i rozwijać w oparciu o zasady społecznej współpracy. Właśnie o takich miastach chcemy opowiedzieć podczas wystawy w Polsce, w Łodzi – dodał.


Pawilon Polski odwiedził też premier Kazachstanu Bakytżanem Sagintajewem. Rozmieszczony jest na dwóch kondygnacjach i posiada pięć stref, m.in. „Technologie”, „”, „Regiony”. Polska promuje swoje technologie energetyczne, a także polskie walory przyrodnicze i turystyczne poszczególnych regionów, ukazuje też rolę lasów dla gospodarki i ochrony środowiska,

Do końca sierpnia Pawilon Polski, odwiedziło ok. 260 tys. gości z całego świata. Do końca wystawy liczba ta ma wzrosnąć do 300 tysięcy.

AKTUALIZACJA

Prezydent wraz z małżonką spotkał się w Astanie z Polakami mieszkającymi w Kazachstanie. Odznaczył trzy osoby działające na rzecz polskiej społeczności: ks. Stanisława Mariana Hoinkę, Olega Czerwińskiego i Władimira Abermita. – Chociaż jesteście w obcym kraju, to żyjecie na ziemi, która jest wam życzliwa, bo to jest ziemia życzliwych ludzi – mówił prezydent do Polaków i zapewnił, że polskie władze starają się stworzyć warunki do repatriacji.

Oprac. MaH, prezydent.pl

 fot. Krzysztof Sitkowski, KPRP
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Narodowy Dzień Polski podczas Expo 2017 w Astanie (AKTUALIZACJA)

 1. Japa Odpowiedz

  7 września 2017 w 22:35

  W części wystawy pt. LAS pokazano metodę wyrębu drzew w Puszczy Białowieskiej z greenpeace-ami przywiązanymi do wierzchołków. Zaprezentowano efektowną technologię przesuwania fajerek bez dzwięku. Andrzejek pokazał Kazachom jak babę zabidzić do postaci suchej żmiji.
  Nic PAD nie wspominał o rodakach-repatriantach, którzy wyjechali z Kazachstanu do..,???, Kaliningradu!!! Mając niżej pleców bat’kowszczynę.
  Tak w ogóle, to Kazachowie uwielbiają koninę, lubią baraninę, a Polaków i innych takich, mają niżej pleców.
  Gdy ten kraj opuści ostatni biały człowiek, a Nurbi zamknie oczy, to czeka ich los Algierii po wyjściu Francuzów, lub Mongolii , która nazywa się „stiep i gawno”. Tylko czy ktoś w Polsce zdaje sobie z tego sprawę? Tak czy inaczej wizyta jest epokowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *