
Poszukiwania szczątków. Fot: volynnews.com
Niemieckie Ludowe Stowarzyszenie Opieki nad Grobami Wojennymi na Ukrainie zwróciło się do władz miasta z prośbą o wydanie zezwolenia na poszukiwanie, ekshumację i ponowny pochówek szczątków niemieckich żołnierzy, którzy zginęli i zostali pochowani w Kowlu podczas II wojny światowej, informuje portal «Кowel media».
Ostatni raz ekshumacje szczątków niemieckich żołnierzy w Kowlu przeprowadzono w 2018 r., m.in. na terenie szkoły artystycznej przy ulicy Leontowicza. Podczas badań archeologicznych, trwających kilka tygodni, eksperci odkryli ponad 200 szczątków żołnierzy Wehrmachtu. Pochowano je na cmentarzu wojennym we wsi Potylicz, obwód lwowski.
Kowelska Rada Miejska przygotowała już projekt uchwały «W sprawie udzielenia zezwolenia na przeprowadzenie prac poszukiwawczych, ekshumacji i ponownego pochówku szczątków niemieckich żołnierzy». Radni rozpatrzą ten dokument na 62. sesji Rady Miejskiej.
Jak wskazano w projekcie uchwały, prace poszukiwawcze w Kowlu planowane są na ulicy Bohaterów Ukrainy (dawniej 40-lecia Zwycięstwa) w rejonie budynków mieszkalnych nr 3 i 4, a także na ulicy Niepodległości (skwer wokół Memoriału Chwały).
Wspomniany projekt uchwały sugeruje również udzielenie Niemieckiemu Związkowi Ludowemu Opieki nad Grobami Wojennymi pozwolenia na ekshumacje i ponowny pochówek szczątków niemieckich żołnierzy z okresu II wojny światowej na terenie Soboru Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Niepodległości 174 w Kowlu.
Radni chcą zobowiązać Niemiecki Związek Ludowy Opieki nad Grobami Wojennymi do: uzyskania od Wydziału Budownictwa i Usług Komunalnych Komitetu Wykonawczego Rady Miejskiej pozwolenia na ingerencję w obiekty terenowe wymuszoną wykonaniem robót ziemnych i/lub prac remontowych na terenie miasta; podpisania umowy przed rozpoczęciem prac na terenie skweru wokół Memoriału Chwały z przedsiębiorstwem komunalnym «Parki Kowelskie» i organizacją, która będzie zajmowała się odnawianiem terenu skweru po ukończeniu prac; doprowadzenia terenu, na którym będą prowadzone prace, do należytego stanu po ukończeniu prac poszukiwawczych; przekazania pozyskanych w trakcie prac przedmiotów i zbiorów do Wołyńskiego Muzeum Krajoznawczego.
ba za kovel.media
1 komentarz
LT
18 kwietnia 2025 o 10:39Komentarz chyba zbyteczny.