Na Białorusi rozpoczęła się farsa pt: „wybory samorządowe”

13 lutego 2018

13 lutego rozpoczęło się na Białorusi przedterminowe w wyborach do rad lokalnych. Od dziś aż do 17 lutego lokale wyborcze są otwarte w godzinach 10-14 i 16-19.  z CPC „” proszą niezależnych obserwatorów o zgłaszanie przypadków przymusowego doprowadzania wyborców do urn.

W związku z rozpoczęciem głosowania, działacze praw człowieka przypominają, że administracje placówek edukacyjnych, przedsiębiorstw i innych zakładów pracy, nie mają prawa oddziaływania na wyborczy.


„Udział w wyborach – przypomina CPC „Viasna” – to wyłączne wyborcy i nikt nie ma prawa kontrolowania – gdzie, kiedy i jak będziemy głosować.

Zdaniem prawników z „Viasna”, przedterminowe są dla władz okazją do fałszerstw wyborczych, ponieważ lokale wyborcze są pozostawione bez nadzoru. To dlatego władze lokalne zmuszają pracowników sektora publicznego, by poszli do urn i zwiększyli frekwencję. Nagminne przypadki wywierania presji obserwuje się od lat wobec studentów, żołnierzy w jednostkach wojskowych.


Kampania „Obrońcy praw człowieka dla wolnych wyborów” prosi, by przypadki łamania swobód obywatelskich zgłaszać na adres mailowy elections2018@spring96.org lub telefonicznie (17) 394 63 11.

 

 deputowanych do rad lokalnych 28 kadencji odbędą się 18 lutego

Komisje wyborcze zarejestrowały łącznie około 22 tys. kandydatów. Łącznie na Białorusi jest ponad 1,3 tysiąca samorządów lokalnych.  będą musieli „wybrać” nieco ponad 18 tysięcy swoich przedstawicieli. Do udziału w wyborach dopuszczono jedynie ok. 150 opozycjonistów.

Szefowa CKW na Białorusi ma pretensje do OBWE, za brak empatii dla lokalnych tradycji wyborczych

Kresy24.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Na Białorusi rozpoczęła się farsa pt: „wybory samorządowe”

  1. Jan.K. Odpowiedz

    14 lutego 2018 w 06:48

    Czego czepiać się Białorusi jak na Litwie wybory to też w sumie farsa. Kampania wyborcza jest tak ograniczona, że praktycznie nic nie można. System głosowania, w którym musisz głosować na 5 osób całkowicie uniemożliwia wybranie przez wyborców swojego kandydata, promuje pierwszych 5 osób z listy. To jest dopiero farsa, udawanie, że można na kogoś głosować a nie mieć możliwości jego wybrania. Dotyczy głównie małych partii. Łukaszenka przynajmniej się nie kryje i nie udaje demokraty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *