Na Białoruś jedzie komisarz ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji Akcesyjnych

12 października 2017

17 października z roboczą wizytą na przybędzie komisarz ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji Akcesyjnych Johannes Hahn, – czytamy w oświadczeniu opublikowanym w czwartek na stronie internetowej przedstawicielstwa UE w Mińsku.

„Komisarz Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji Akcesyjnych Johannes Hahn odwiedzi Białoruś w dniu 17 października w ramach przygotowań do szczytu „Partnerstwa Wschodniego”, który odbędzie się 24 listopada w Brukseli. Spotka się z Aleksandrem Łukaszenką i ministrem spraw zagranicznych Uładzimirem Makiejem, by omówić priorytety szczytu „Partnerstwa Wschodniego” i perspektyw rozwoju stosunków między UE a Białorusią. Komisarz spotka się również z przedstawicielami opozycji, Białoruskiego Komitetu Helsińskiego i uczestnikami projektu „MOST”, – czytamy na stronie przedstawicielstwa UE.


17 października do Mińska przyjedzie też Ministerstwa Spraw Zagranicznych Francji ds. Przestrzegania Praw Człowieka Francois Crokiet. Francuski dyplomata odbędzie w Zgromadzeniu Narodowym Białorusi, Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Kultury. Przedmiotem rozmów będzie kwestia praw człowieka plus zwrot dóbr kultury.

Ostatnio minister poinformował, że w najbliższej przyszłości oczekiwane są na Białorusi wizyty wysokiego szczebla urzędników UE. Przypuszczano, że przedmiotem rozmów będzie szczyt „Partnerstwa Wschodniego” w Brukseli. Przypomnijmy, że zaproszenie zostało wystosowane do Aleksandra Łukaszenki. Szczyt w Brukseli odbędzie się po raz piąty z rzędu. Pierwszy odbył się w Pradze w 2009 roku, drugi – w Warszawie w 2011, trzeci – w Wilnie w 2013 roku, czwarty – w Rydze w 2015 roku.


Aleksandra Łukaszenki w Brukseli byłaby pierwszą na Zachodzie od 21 lat.

Kresy24.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *