Na „Basowiszczach” bez polityki

17 lipca 2017

Na polanie Boryk koło Gródka zakończył się 28. Muzyki Młodej Białorusi BASowiszcza. To jedyne takie muzyczne spotkanie w środku lasu. Przy muzyce rockowej, ale też z elementami folku czy jazzu bawili się ludzie z całej Polski, Białorusi, Serbii, czy Estonii.

 28. Festiwal Muzyki Młodej Białorusi BASowiszcza to festiwal z ponad 25-letnią tradycją. Od początku jest organizowany przez kolejne pokolenia Białoruskiego Zrzeszenia Studentów z ogromną pasją do muzyki i kultury białoruskiej. Tradycyjnie już BASowiszcza odbywa się na polanie Boryk w Gródku koło Białegostoku. Głównym założeniem Festiwalu jest prezentacja trendów muzycznych na scenie białoruskiej, a także tworzenie swoistego mostu ponad podziałami, budowanie dialogu i partnerstwa młodego pokolenia Białorusinów i Polaków po obu stronach granicy.

Pierwszego dnia festiwalu wtstąpiły grupy z Białorusi; Superbullz, Re1ikt, Ilo & Friends, .K, «Nagual» i Serbowie Neozbiljni Pesimisti. Po raz pierwszy z Brześcia do Gródka przyjechała punkowa grupa „Daj Darogu!”,

Drugi dzień koncertowy otworzyła Naviband, Akute i ukraińska grupa „Carman”. Następnie na scenę wyszedł Stary Olsa, Vuraj i Manietny Dvor.

Mińska grupa Teleport została zwyciężcą konkursu młodych zespołów na festiwalu „Basowiszcza-2017”. Jury wybierało spośród czterech zespołów, które znalazły się w finale. Oprócz Teleport były to; BarRokka, Leibonik i SnopSnoǔ.

Jak powiedziała portalowi poranny.pl Julita Tymoszewicz z Białoruskiego Zrzeszenia Studentów i jedna z organizatorek imprezy, „w tej edycji BASowiszcz postanowiliśmy pójść dalej i zmienić tę muzyczną stronę. Jest bardziej różnorodnie – mówi Julita Tymoszewicz z Białoruskiego Zrzeszenia Studentów i jedna z organizatorek imprezy. Akcenty polityczne, które w poprzednich latach były bardzo widoczne, w tym roku zeszły na dalszy plan.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *