MSZ Ukrainy: Białoruś nie może być „rozjemcą” w Donbasie

20 lutego 2018

Wypowiedź Aleksandra Łukaszenki z 18 lutego wywołała spore zaniepokojenie w Kijowie. Tamtejszy MSZ ustami wiceszefowej Eleny Zerkal sprzeciwił się propozycji wysłania do Donbasu białoruskiego kontyngentu wojskowego w charakterze sił pokojowych. Dlaczego?

nie może uczestniczyć w misji pokojowej w Donbasie, ponieważ kraj ten jest członkiem Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, militarno-politycznego bloku kierowanego przez państwo agresora – Federację Rosyjską”, powiedziała na antenie 5 kanału wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Elena Zerkal. Jej wypowiedź cytuje portal liga.net.


„O ile mi wiadomo, Białoruś nie wycofała się z OUBZ i jest członkiem tej organizacji. A jeśli wykluczamy obecność , logiczne wydaje się, żeby kraje OUBZ również nie uczestniczyły w misji pokojowej”- powiedziała wiceminister.

Zerkal zauważył, że Ukraina i zachodni partnerzy nie będą grać według rosyjskich zasad.


„Оni wciąż śrubują wypromować ideę, że powinniśmy prowadzić wszystkie dialogi z ugrupowaniami i , a przeciewż wiemy doskonale, że to nie one są stroną konfliktu. Rozumiemy to nie tylko my, ale również nasi zachodni partnerzy” , – oświadczyła wiceszefowa ukraińskiej dyplomacji.

Wiceminister podkreśliła, że Ukraina nalega na stopniowe rozmieszczenie kontyngentu pokojowego, począwszy od niekontrolowanego odcinka granicy rosyjsko-ukraińskiej.

„Teraz najważniejsze jest to – tak myślę, by siły pokojowe znalazły się na granicy Ukrainy z Rosją i jak ta misja będzie przebiegać etapami. Dyskusja na ten temat trwa już od jakiegoś czasu” – podsumowała.

Przypomnijmy, że 17 lutego Łukaszenka zadeklarował gotowość wysłania do Donbasu 10 tysięcy białoruskich żołnierzy jako „żołnierzy sił pokojowych”.

Kresy24.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *