Około 10. tysięcy kopii dokumentów w sprawie Polaków pomordowanych przez NKWD na terenie Gruzji w latach 30. i 40. przekazało Polsce gruzińskie MSW. IPN ustala tożsamość ofiar stalinowskiego terroru i czeka na kolejne partie gruzińskich materiałów.
Przedmiotem szczególnego zainteresowania IPN są dokumenty dotyczące komunistycznych represji wobec Polaków w latach 20. i 30. XX wieku, zbrodni podczas II wojny światowej oraz powojennego terroru związanego między innymi z funkcjonowaniem obozu filtracyjnego dla żołnierzy AK z terenu Wileńszczyzny w Kutaisi w Gruzińskiej SRR. Szczególnie ważne są materiały dowodzące represji stosowanych przez NKWD wobec osób narodowości polskiej w ramach tzw. Operacji Polskiej. Mimo peryferyjnego położenia Gruzińskiej SRR macki stalinowskiej bezpieki dosięgły kilkuset Polaków mieszkających na Kaukazie. Zostali straceni tylko dlatego, że byli Polakami.
IPN oczekuje na kolejne partie gruzińskich dokumentów, w których mogą być między innymi informacje o obozie i żołnierzach Armii Krajowej, aresztowanych przez NKWD. Jest szansa na zalezienie archiwaliów, które wzbogacą wiedzę o losach żołnierzy AK z Wileńszczyzny, którzy trafili do obozu filtracyjnego w Kutaisi.
Po opracowaniu gruzińskich archiwaliów zostanie wydany specjalny tom poświęcony losom Polaków w Gruzji w XX wieku. Znajdzie się tam między innymi imienna lista zamordowanych. IPN chce też, by jak najwięcej dokumentów trafiło do obiegu naukowego, również w tłumaczeniu angielskim.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!