Lwy tułacze powróciły na Cmentarz Orląt Lwowskich (WIDEO)

18 grudnia 2015

lwy-cmentarz orlat-lwow

Samochody ciężarowe przywiozły historyczne lwy na Cmentarz Orląt 16 grudnia.

Oryginalnie dwa kamienne lwy strzegły wejścia od południa do Pomnika Chwały. Jeden miał na tarczy herbowej napis: „Zawsze wierny”, drugi zaś: „Tobie Polsko”. Na jednej z tarcz herbowych przedstawione było godło Polski, na drugiej Lwowa. Lwy zostały usunięte w latach 70. ubiegłego wieku przez władze sowieckie.


Zabytkowe lwy, po wywiezieniu ich z cmentarza, stały w dwóch miejscach we Lwowie. Jeden na Górnym Łyczakowie, przy trasie wyjazdowej w stronę Winnik, drugi na Kulparkowie, niedaleko kliniki psychiatrycznej. Dla młodych Ukraińców, nie znających historii Lwowa, lwy w tych miejscach stały się wizytówką miasta, dlatego powrócą tam ich repliki.

Janusz Balicki, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie opisał zdarzenie następująco: „To były „lwy tułacze”. Jeden jest w „stanie poturbowanym” ale to już jest sprawa restauratorów. To jest prezent dla wszystkich lwowiaków we Lwowie i poza nim, a szczególnie dla wszystkich miłośników Lwowa w Polsce”.


Na pytanie, czy historyczne napisy wrócą na posągi , Janusz Balicki odpowiedział: „Napisy Zawsze wierny i Tobie Polsko mamy w naszych głowach. Napisy może też wrócą. Lwy już są. Powoli idzie w tym kierunku. Może i brama powstanie i przyjdzie czas na odnowienie kolumnady Pomnika Chwały”.

W czasie uroczystego poświęcenia i odsłonięcia Cmentarza Orląt w 2005 roku zabrakło lwów u stóp Pomnika Chwały. W wyniku wieloletnich starań, stronie polskiej udało się uzyskać przychylność administracji Lwowa. Kolejnym etapem będzie konserwacja obu figur, przewidziana na wiosnę 2016 roku.

Całość prac, koordynowanych przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego, finansowana jest ze środków Rzeczypospolitej Polskiej. Strona finansuje także wykonanie replik obu lwów i ich umieszczenie w miejscach dotychczasowego posadowienia oryginałów.

Wojciech Jankowski, Kurier Galicyjski (skróty – red. Kresy24)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

10 odpowiedzi Lwy tułacze powróciły na Cmentarz Orląt Lwowskich (WIDEO)

 1. Jan Odpowiedz

  18 grudnia 2015 w 11:23

  Już widze p.Wiatrowycza oraz mera Lwowa jak wydaja zezwolenia na powrot tych napisow.Coz.Swiat tyle razy zmienial się geopolitycznie w raz z granicami ze może i te napisy zostaną przywrócone na miejsce.

  • miki Odpowiedz

   18 grudnia 2015 w 17:56

   Spokojnie, bądź cierpliwy ,a doczekasz się. Wydaje mi się że jeszcze nieco czasu i sami Ukraińcy je tam umieszczą 🙂 Na razie są JESZCZE pełni nadziei dla swoich nowych władz, czekają na lepsze jutro ale my wiemy że to się nie uda, po prostu…….. Oni nie mają tradycji państwowości, tego nie da rady nauczyć się w przeciągu kilku lat, to długi proces, bardzo długi. Licza że wszystkie problemy rozwiąże UE a ta jest właśnie w trakcie rozkładu, daję jej maksymalnie 5 lat.

   • Jan

    18 grudnia 2015 w 20:46

    Nie myslalem ze p.Duda pojedzie na Ukraine.Kraj i prezydent który opiera historie swej krótkiej panstwowosci na bandytyzmie i ludobójstwie nie powinna tam stanac noga polskiego prezydenta i innego państwowego urzędnika.Jeszcze lepszy numer bo Dude przyitali ukry z banderowskimi flagami.Ukry tak jak litvusi sa nam potrzebni jak plaster……………

   • Pafnucy

    21 grudnia 2015 w 22:30

    Putin UPAinę wchłonie, przetrawi i wydali tylko tzw zachodnią, której nie lubią nawet sami rosyjskojęzyczni ukraińcy. Padnie UE to wszystkie kraje zachodu zaczną normalizować relację z Rosją. Jestem pewien że UPAina wstąpi do unii ale tej Euroazjatyckiej.

 2. Wołyń1943 Odpowiedz

  18 grudnia 2015 w 18:16

  Lwy bez napisów nie mają sensu. Są tylko lwami. Te spod łuku chwały były symbolami obrony polskiego Lwowa. Oto przewrotność ukraińska! To jak napis Krzyż Obrony Lwowa na mogiłach Orląt, który ukraińskie władze Lwowa dopuściły w formie „Krzyż”. Rozumiem, że płacimy za renowację i przeniesienie lwów na ich właściwe miejsce, skąd je skradziono, ale dlaczego Polska ma fundować administracji ukraińskiej Lwowa, dwa kolejne lwy? To jak żądanie złodzieja samochodów, by okradziony za oddanie zrabowanego auta, zafundował złodziejowi drugi pojazd. Pazerność ukraińska nie zna granic! Ile ukraińska administracja Lwowa wyłożyła na odbudowę Cmentarza Obrońców Lwowa?

  • cherrish Odpowiedz

   18 grudnia 2015 w 22:03

   Masz racje, ale jeśli to była cena powrotu lwów na swoje miejsce to trzeba ją zapłacić. Lwy powinny wrócić do siebie.

   • Pafnucy

    21 grudnia 2015 w 22:32

    Tak jak cały Lwów. Amen. Semper fidelis tibi Poloniae.

  • Pasha Odpowiedz

   20 grudnia 2015 w 11:36

   Teraz to Polska ma pieniądze i metodą małych kroczków wracamy do NASZEGO Lwowa, te lwy to symbol dla nas i nic tego nie zmieni, zawsze wierni!

 3. Szary Wilk Odpowiedz

  22 grudnia 2015 w 10:41

  Wieczna chwała bohaterom – Obrońcom Polskiego Lwowa. Semper fidelis.

 4. xx Odpowiedz

  14 listopada 2016 w 00:40

  zawsze wierny tobie polsko !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *