
Fot: Katolik.life
Aż 6 parafii zostało przed Wielkanocą bez proboszczów.
Reżim Łukaszenki odmówił zgody na dalszą pracę na Białorusi dwóch księży z Polski, którzy od dawna pełnili posługę w obwodzie brzeskim. Muszą oni opuścić Białoruś – informuje Katolik.life, powołując się na komunikat biskupa pińskiego, Antoniego Dziemianko.
Chodzi o księdza Adama Straczyńskiego, który od 11 lat był duszpasterzem w Iwacewiczach, pobliskim Kosowie i Wólce i o księdza Pawła Kruczka, który od 13 lat posługiwał w Iwanowie, Drohiczynie i Bezdzieżu.
W wyniku tego bez duszpasterzy zostało od razu 6 katolickich parafii w 3 rejonach. Biskup Dziemianko przyznaje, że w takiej sytuacji będzie bardzo trudno zapewnić tam opiekę wiernym. Przyznał, że księża opuszczają Białoruś “nie z własnej woli i jest to ból dla nas wszystkich”. “Nie wiemy, co dalej robić. Niech modlitwa nas pocieszy” – dodaje biskup pomocniczy Andrej Znosko.
Portal przypomina, że już wcześniej z powodu dotkliwego braku księży spowodowanego nieprzychylną polityką białoruskich władz w wielu rejonach Diecezji Pińskiej duchowni musieli obsługiwać po kilka parafii na raz. Teraz sytuacją stanie się jeszcze gorsza.
Wyrzucanie kolejnych księży ma miejsce mimo “aktywnej współpracy” władz kościelnych z reżimem i ich udziału w jego oficjalnych obchodach, w nadziei, że zapobiegnie to dalszym prześladowaniom.
Współpraca ta jest posunięta do tego stopnia, że – jak podaje Katolik.life – duchowni uczestniczyli nawet w “Dniu Jedności Narodowej” z okazji najazdu sowieckiego na Polskę 17 września 1939 roku, który przecież przyniósł wtedy Kościołowi katolickiemu na tych ziemiach niemal całkowitą zagładę, nie mówiąc już o masowych zbrodniczych sowieckich represjach na Polakach, które zapoczątkował.
Można sobie tylko wyobrazić z jaką satysfakcją patrzyli na to łukaszenkowscy urzędnicy od ideologii i co czuli wierni, którzy przecież pamiętają historię tamtych czasów. Jak widać, konformistyczna próba przypodobania się za wszelką cenę reżimowi nie tylko nic nie daje, ale przynosi dokładnie odwrotny skutek. A pozostawia tylko głęboki niesmak.
Zobacz także: Raport wywiadu: Putin na nas uderzy i to szybko! Chyba, że…
KAS










Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!