Łukaszenka ogłosi przedterminowe wybory?

13 września 2017

Szefowa białoruskiej Centralnej Komisji Wyborczej Lidia potwierdziła, że zgodnie z kalendarzem wyborczym 2020 roku, terminy wyborów prezydenckich i parlamentarnych zbiegają się, w związku z czym nie wykluczyła możliwości przeniesienia jednej z kampanii wyborczych na jesień 2019 roku.

Jak powiedziała w wywiadzie dla agencji BelTA przewodnicząca CKW Lidia Jermoszyna, kalendarz wyborczy przewiduje, że głosowania powinno odbyć się w niemal tym samym terminie. muszą wybrać prezydenta nie później niż do 30 sierpnia, zaś Izbę Reprezentantów, nie później niż do 10 września. Problem w tym, że dwie kampanie nie mogą przebiegać jednocześnie.


– Nie sądzę, że te zostaną połączone. Najprawdopodobniej, jeśli nadejdzie czas, zostanie podjęta odpowiednia decyzja polityczna, którąś kampanię wyborczą trzeba będzie przesunąć na wcześniejszą datę. A już którą – to już musi się porozumieć prezydent i . Przeprowadzić wcześniej można, ale w późniejszym terminie – już nie. A tam rzeczywiście wszystkie terminy są zbieżne. Kampania prezydencka jest uzależniona od daty ostatniej inauguracji, zaś termin wyborów parlamentarnych wyznacza pierwsza sesja nowo obranego parlamentu – podkreśliła Jarmoszyna w wywiadzie dla agencji BelTA.

 


Szefowa CKW nie wyklucza, że obie kampanie mogą zostac przeprowadzone w tym samym roku, jednak jej zdaniem, najprawdopodobniej zostanie powzięta decyzja o przesunięciu jednej z nich.

– Myślę, że byłoby ciężko przeprowadzić dwie kampanie jednocześnie, lub jedna po drugiej. Dla kraju oznaczałoby to sześć ciężkich miesięcy. Zapewne, było by o wiele mądrzej zorganizować wybory jesienią 2019 roku  – uważa Jarmoszyna.

Przyznała, że decyzja będzie zależała od bardzo licznych czynników, między innymi od sytuacji międzynarodowej i gospodarczej.

Kresy24.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Łukaszenka ogłosi przedterminowe wybory?

  1. Olaf Odpowiedz

    15 września 2017 w 15:21

    W niektórych europejskich krajach wybory parlamentarne i prezydenckie odbywają się tego samego roku i nie ma z tym problemu. Tym bardziej na Białorusi nie powinno być z tym problemu, gdzie wyniki wyborów są jasno określone i znane przed zakończeniem głosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *