Łotewska policja zatrzymała w Rydze brytyjskiego propagandzistę „Noworosji” (WIDEO)

16 marca 2016

Valsts policijas darbinieki leģionāru piemiņas pasākuma laikā pie Brīvības pieminekļa aiztur Kremlim pietuvināto "žurnālistu" Greiemu Filipsu.

Brytyjski fotoreporter na usługach kremlowskich mediów jest wszędzie tam, gdzie stawia go na froncie propagandowej walki „”. Tym razem piewca wyzwoleńczej walki donbaskich powstańców Graham Phillips został oddelegowany na „faszystowską Łotwę”.

Na portalach rosyjskich separatystów z Donbasu ukazał się filmik z jego pobytu w Rydze, gdzie Phillips udał się, aby relacjonować „marsz faszystów”. Zachowywał się jak klasyczny prowokator, więc go wyproszono. Kiedy mimo to nadal agresywnie prowokował awanturę, zgarnęła go łotewska policja.


Graham Phillips, który pracował m.in. dla Russia Today i rosyjskiej TV Zwiezda, został zatrzymany w Rydze pod Pomnikiem Wolności – symbolem niepodległości państwa, odsłoniętym w 1935 r. (czytaj dalej tekst pod filmem)


Symbolika Pomnika Wolności nie jest tym, co chcieliby kultywować zwolennicy „Noworosji”. U jego stóp znajdują się symboliczne rzeźby przedstawiające Strażników Ojczyzny, Matkę-Łotwę, Rodzinę i Pracę. Na cokole umieszczono napis Za Ojczyznę i Wolność. Na szczycie obelisku znajduje się dziewięciometrowa alegoria wolności – statua uosabiająca niezależność Łotwy. W dłoniach trzyma trzy gwiazdy symbolizujące trzy historyczne regiony państwa: Inflanty, Kurlandię z Semigalią i Łatgalię. Umieszczone u podnóża rzeźby figury skierowane są twarzą na zachód, co ma symbolizować więź Łotwy z cywilizacją łacińską. Postaci ze spuszczonymi głowami, związane łańcuchami, patrzą z kolei w kierunku wschodnim.

16 marca – w rocznicę bitwy z armią sowiecką w 1944 roku, w której Łotewski Legion Waffen SS uczestniczył u boku Niemców, co rok są organizowane od 1990 roku marsze upamiętniające te wydarzenia. Rosja potępia je jako gloryfikowanie nazizmu. Wywołują kontrowersje również wśród części Łotyszy, jednak wielu postrzega weteranów Waffen SS jako bojowników o wolność.

Marsze odbywają się pod silną ochroną policji. Pod Pomnikiem Wolności, gdzie weterani Waffen SS i ich sympatycy składają kwiaty, zbierają się również przeciwnicy marszu, ale zazwyczaj nie dochodzi do większych incydentów. Rosyjska mniejszość, która stanowi ok. 1/3 liczącej 2,1 mln ludności Łotwy, uważa doroczny marsz weteranów oddziałów Waffen SS za zniewagę dla tych, którzy walczyli i zginęli w walce z nazistowskimi Niemcami.

Po stronie Niemiec walczyło w sumie około 150 tysięcy żołnierzy łotewskich. Liczba ta obejmuje zarówno walczących w szeregach Legionu Łotewskiego, jak i w dywizjach niemieckich oraz członków batalionów policyjnych.

Zgodnie z paktem Ribbentrop-Mołotow z sierpnia 1939 roku, , Litwa i Estonia znalazły się w strefie wpływów ZSRR i faktycznie zostały zaanektowane przez Moskwę. Rozpoczął się krwawy terror, NKWD zdziesiątkowało elity polityczne i kulturalne tych krajów. W połowie czerwca 1941 roku rozpoczęły się masowe deportacje Łotyszy na Syberię, przerwane atakiem Niemiec na ZSRR.

W roku 1944 Moskwa znów zajęła Łotwę czyniąc z niej republikę radziecką. Sowieci kontyuowali politykę wynarodowiania i zasiedlania krajów nadbałtyckich, zwłaszcza Łotwy i Estonii, Rosjanami i innymi narodowościami ZSRR.  Łotwa odzyskała niepodległość w roku 1991 po upadku Związku Radzieckiego.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

14 odpowiedzi Łotewska policja zatrzymała w Rydze brytyjskiego propagandzistę „Noworosji” (WIDEO)

 1. BRK Odpowiedz

  16 marca 2016 w 13:37

  Gdyby nie agresja sowiecka na Łotwę nie było by problemu. Druga sprawa że Łotysze nie mieli wyboru wśród sojuszników w walce o wolność. Ciekawe czy Philips zna historię Łotwy XX wieku.

  • SyøTroll Odpowiedz

   16 marca 2016 w 15:09

   Ruscy ze Wschodniej Ukrainy też wyboru sojusznika nie mieli więc pewnie uważasz, że należy ich wystrzelać bo wybrali Rosję ? To samo dotyczy Abchazji, Osetii Południowej i Arcachu (tu wybrano Armenię, czyli sojusznika Rosji – też źle) na Zakaukaziu.
   Nam Polakom może się nie podobać, że dla Łotyszy, Litwinów, Estończyków czy Ukraińców III Rzesza była wyzwolicielką, ale byli w innej sytuacji. Pytanie w jaki sposób bronili swojej wolności, i do czego się posunęli.

   • ziutek

    17 marca 2016 w 06:32

    dyżur się zaczął, ruski trollu?

  • pol Odpowiedz

   17 marca 2016 w 15:32

   Deportować dziada na Ukraine , niech go posadzą za nielegalne przekraczanie granicy ( wielokrotne przekraczanie ).

  • Jan Odpowiedz

   18 marca 2016 w 21:07

   Jest dobrze opłacanym przez Rosję nicponiem i do Łotwy przyjechał w celu prowokacyjnym.

 2. iks Odpowiedz

  16 marca 2016 w 13:48

  Nauczył się całkiem nieźle rosyjskiego i akcent całkiem oki………. no może poza tym, że mówi takim tonem jakby Farinelli

 3. Tatar Odpowiedz

  16 marca 2016 w 16:26

  To gnida pracująca na rzec rosyjskiej propagandy. Zdeptać.

  • Osrołek Odpowiedz

   16 marca 2016 w 18:21

   Swego czasu oglądałem mnóstwo jego materiałów na YT z Donbasu. Mnóstwo rozmów z ludźmi z tamtego terenu, straszne sceny z zabitymi ludźmi w wyniku ostrzału wojsk ukraińskich, miedzy innymi śmierć wielu dzieci. Sam sprawdź to nie boli co o Donbasie jest na YT. Jeśli jednak nadal będziesz miał takich ludzi za gnidy, to wiedz, że krew tych niewinnie zabitych ludzi w Donbasie jest również na Twoich rękach.

   • ziutek

    17 marca 2016 w 06:34

    Osrołku, ktoś ci rozumek osroł, skoro myślisz, że ofiary w Donbasie są po jednej stronie a część po RUSKIEJ stronie nie jest wynikiem prowokacji. Poucz się historii… przepraszam – wiem że ją znasz, tylko za ruble się k…sz.

 4. kumak Odpowiedz

  16 marca 2016 w 23:16

  Osrołek jak oglądałeś sceny to widziałeś kiedy Philips z kamerą i strzelcem wchodzili po schodach na czwarte piętro zamieszkałego bloku po czym nagrywał jak strzelec strzela w kierunku donieckiego lotniska.Takie działanie to żywa tarcza-nagranie jest na YouTube- wyciągnij wnioski zanim napiszesz o strzelaniu do ludności cywilnej

  • agent oo7 Odpowiedz

   17 marca 2016 w 10:39

   Tu nie ma co z sowieckimi trollami dyskutowac a ich slugusow na zachodzie nalezy neutralizowac.

 5. ziutek Odpowiedz

  17 marca 2016 w 06:32

  gdzie się takie coś rodzi…

 6. wolodia Odpowiedz

  18 marca 2016 w 03:27

  krecenie wora zrobic mu nalezaloby

 7. olek Odpowiedz

  19 marca 2016 w 10:07

  Waffen SS to formacja faszystowska uznana przez prawo międzynarodowe za formację zbrodniczą odpowiedzialną za ludobójstwo. Więc panowie o czym tu mowa i kogo tu co niektórzy bronią ludzi odpowiedzialnych za ludobójstwo także i Polaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *